אופיר כץ
אופיר כץצילום: Yonatan Sindel/Flash90

הצעת חוק לשלילת אזרחות וגירוש מחבלים של יושב ראש הקואליציה ח"כ אופיר כץ עברה בוועדה בקריאה שנייה ושלישית ותעלה מחר להצבעה במליאה.

הצעת החוק קובעת כי שר הפנים ישלול אזרחותו או תושבותו של מחבל שהורשע בעבירת טרור וקיבל כספים מהרשות הפלסטינית והוא יגורש לשטחי הרשות הפלסטינית וכן לרצועת עזה.

על פי הצעת החוק, קבלת הכספים מייצרת בסיס לזיקה בין המחבל לבין הרשות הפלסטינית, ולכן מדינת ישראל תגרש אותו לשטחי הרשות וכן לרצועת עזה. שלילת התושבות והגירוש יאושרו על ידי שר הפנים תוך זמן קצוב של עד 14 ימים.

שלילת האזרחות והגירוש יאושרו, בנוסף לשר הפנים, על ידי שר המשפטים ובית המשפט תוך זמנים קצובים- שר הפנים יחויב לאשר תוך 14 ימים, שר המשפטים תוך 7 ימים ובית המשפט תוך 30 ימים.

במהלך הדיון, נציגת היועצת המשפטית לממשלה, ראש תחום ייעוץ במשרד המשפטים אביטל שטרנברג, טענה כי יש מניעה משפטית לחקיקת החוק, זאת בעקבות הסעיף בחוק כי ראיה מהרשות הפלסטינית לא תוכל לסתור את השתייכות המחבל אליה.

מטרת סעיף זה הינה למנוע מצב בו הרשות הפלסטינית, ששלחה את המחבל לבצע את הפיגוע, ומתגמלת אותו על כך, תייצר אישורים פיקטיביים בכדי שאלו יוכלו להשאר בשטחי ישראל.

יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר כץ: "האחריות למנוע את הפיגוע הבא היא עלינו, לא על אף משפטן. מי שמתכוון להתנגד למה שאנחנו מביאים פה, אחרי מכלול האיזונים שעשינו, מוזמן להסביר את זה למשפחות השכולות ולעם ישראל. הדם הזה שנשפך, הכאב העצום הזה, מלווה אותי כל הזמן, ואני מרגיש מעומק הלב שלי שחוקים כאלו, הם השליחות האמיתית שלנו כנציגי ציבור בכנסת ישראל".

יו"ר סיעת המחנה הממלכתי, ח"כ זאב אלקין שהיה בין יוזמי החוק נוסיף: "מברך על איחוד הכוחות בינינו לבין חברי הקואליציה בעניין זה. במלחמה בטרור כולנו מאוחדים, ככל שהחוק יחול יותר מהר כך נוכל למנוע מקרים נוספים של חגיגות לרגל שחרור מחבלים בשטחי ישראל. דווקא בימים כאלה חשוב להזכר שיש דרך להלחם בטרור".

מפורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור נמסר: "אנו מברכים את חברי הכנסת על ההכנה לקריאה שניה ושלישית על החוק שיזמנו. אין שום סיבה שמחבל ישראלי שבגד באזרחותו ובמדינתו ימשיך להחזיק באזרחות ישראלית. אנו מקווים כי החקיקה תעלה כבר מחר במליאה כדי שהמחבלים שישוחררו כבר בחודש מרץ הקרוב יגורשו לעזה ולא יזכו לחגוג בשטחי ישראל את שחרורם. אנו בפורום נמשיך לקדם את חוקי ההרתעה שיזמנו ואנו מצפים מכל המפלגות הציוניות לתמוך בהם".