המנהל האזרחי בפעילות אכיפה
המנהל האזרחי בפעילות אכיפהצילום: מתנאל ראט

ארגון "עד כאן" עתר השבוע לבג"ץ נגד משרד הביטחון, המנהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים בנוגע להעסקתם של עובדים פלסטיניים במחלקת רישום המקרקעין במנהל האזרחי, ללא מכרז או סיווג ביטחוני, וראיות לזליגת מידע מהם לביטחון המסכל הפלסטיני.

בעתירה, שהוגשה לאחר שאנשי המנהל האזרחי התעלמו מממצאים של דו''ח מבקר המדינה בנושא, בקשות חופש מידע ופעילות אינטנסיבית של ארגון "עד כאן", מתבקש בית המשפט להוציא צו על תנאי לתיקון מיידי של הפערים שהתגלו במחלקת רישום הקרקעות במנהל בדגש על העסקה, ללא מכרז או סיווג ביטחוני, עובדי מנהל פלסטינים אשר פועלים בשליחות הביטחון המסכל הפלסטיני לאיתור מוכרי קרקעות ליהודים והוצאתם להורג.

מהתשובות שסיפק המנהל האזרחי לפניות של ארגון "עד כאן" בשנתיים האחרונות עלה כי המנהל לא פעל על מנת לתקן את הכשלים המובנים אשר מביאים להעברת מידע רגיש על מוכרים וקונים למנגנונים הפלסטיניים.

בארגון "עד כאן" פנו למבקר המדינה עם חומרים שהגיעו לארגון ומעידים על התנהלות כושלת של המנהל האזרחי. בין השאר ציינו את דבר חטיפתו של נידאל אל עטרי על ידי סוכני הרש"פ. עטרי- פלסטיני תושב דיר שרף, אשר עובד מזה שנים במנהל האזרחי ומשמש כמפקח על רישום זכויות הקונים בקרקעות במנהל האזרחי ביו"ש. בעקבות זאת, פרסם מבקר המדינה באוגוסט 2020 דו"ח שעסק בכשלים שיש בעבודת "קציני מטה במנהל האזרחי באזור יהודה ושומרון".

גלעד אך
גלעד אךצילום: חיים טוויטו

לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה ואי יישום הכשלים המובנים במנהל האזרחי חשף ארגון "עד כאן" כי נידאל אל עטרי נחטף בשנית, אולם הפעם נלקחו ע"י הרש"פ גם מסמכים מקוריים אשר חושפים את כלל שרשרת הרוכשים בעסקאות מקרקעין ביו"ש. זאת, תוך הפקרות מוחלטת בהיבטי ביטחון מידע מצד קמ"ט מקרקעין אשר אפשר את הוצאת המסמכים מתחומי המנהל לביתו האישי של עטרי – בשטחי A, אף לאחר אירוע החטיפה והמעצר הראשון.

בעתירה דרשו בארגון "עד כאן" מבית המשפט להוציא צו על תנאי לפיו יבהירו המנהל האזרחי ומתפ"ש מדוע לא יפסיקו לאלתר את העסקתם של עובדים פלסטינים החשופים למידע רגיש ואשר מצויין תחת מרות הביטחון המסכל הפלסטיני.

בנוסף דרשו כי בית המשפט יורה בצו למשיבים כי יספקו הסבר לתנאי המכרז לפלסטיניים שמועסקים במנהל האזרחי וכן יחייב את המנהל האזרחי למנוע זליגת מידע לגורמים עוינים.

גלעד אך, מנכ"ל עד כאן, מסר: "החוק הפלסטיני- ירדני אשר מחייב בגזר דין מוות מי שמוכר אדמה ליהודי, מזכיר לנו חוקים אנטישמיים משנות ה-30 אשר פגעו בזכות הקניין של יהודים רק בגלל מוצאם. העובדה שהמנהל האזרחי משתף פעולה עם מנגנון אנטישמי זה ומעסיק סוכני ביטחון מסכל פלסטיני בטענות שונות, מבישה ופוגעת בערכי יסוד שעליהם מושתת מדינת היהודים. הגיע הזמן שהתנהלות זו תיפסק לאלתר".

עו"ד יוסף אקרמן, מנהל המחלקה המשפטית בארגון "עד כאן" הוסיף כי "לאחר שפנינו במשך מעל לשנתיים למנהל האזרחי ולמתפ"ש כדי לקבל תשובות ברורות על תנאי העסקת פלסטינים ומניעת זליגת מידע לגורמים עוינים ולא נענו, ולאחר דו"ח מבקר המדינה החמור בנושא זה, עתרנו לבג"ץ כדי שימנע את אי הסדרים המתחוללים בכל הקשור לרישום המקרקעין ביו"ש. המנהל האזרחי נמצא בכאוס מוחלט ובית המשפט חייב לעשות הכל כדי למנוע את המשך ביזיון זה".