חיל האוויר
חיל האווירצילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

37 מתוך 40 טייסי מילואים בטייסת הקרב 69 הודיעו כי לא יתייצבו לאימונים שנקבעו להם ביום רביעי הקרוב, במחאה על רפורמת המשפט שמקדמת הממשלה.

טייסת 69, ''הפטישים'', היא אחת הטייסות המובילות בחיל האוויר שאנשיה תוקפים ביעדים רחוקים ומשתתפים ב"מערכה שבין המלחמות" שמנהלת ישראל מול התבססות איראן בסוריה.

בעיתון "הארץ" דווח כי הטייסים הודיעו על החלטתם לראשי חיל האוויר ולמפקד הטייסת המורכבת ממטוסי F-15i (רעם). במקום להגיע לבסיס חצרים הם יתייצבו למחאה מול משרדי הממשלה.

ב-2007 השתתפה הטייסת בתקיפת הכור הגרעיני בסוריה. ב-2018 היא קיבלה אות הערכה מבצעי מהרמטכ"ל על סדרה של תקיפות הרחק מגבולות ישראל.

חיילי מילואים רבים חתמו על עצומות שבהן איימו כי לא יתייצבו למילואים אם הרפורמה המשפטית תתממש. מפקד חיל האוויר האלוף תומר בר קרא בשבוע שעבר למשרתי המילואים בחיל להמשיך ולהתייצב לאימונים, אף שהוא "מודע וקשוב לקשיים ולאתגרים עמם כולנו מתמודדים בימים אלו ומכבד את ההתלבטות".

בר נפגש עם הטייסים המאיימים לסרב לשרת וכתב לאחר המפגש כי "הציפייה שלי כמפקד החיל היא שתמשיכו להגיע לטייסות וליחידות. האחריות המשותפת שלנו היא לשמור על יכולתו של חיל האוויר לעמוד במשימותיו, לשמור על לכידותו וכשירותו. אין לכם תחליף".

מצה"ל נמסר בתגובה: "הצבא מקיים הערכת מצב מתמשכת ושיח פיקודי לנוכח האירועים האחרונים ולאור המשימות הביטחוניות הרבות והכשירות הנדרשת מצה"ל. הרמטכ"ל הנחה את חברי פורום המטה הכללי לקיים שיח פיקודי, כל מפקד ביחידתו, והדגיש כי הוא ער לשיח הציבורי והמחלוקת, אך לא יאפשר פגיעה ביכולתו של צה"ל לממש את הגורלית שבמשימות - שמירה על בטחון המדינה. אחדות המטרה חיונית ביכולתו וכשירותו של צה"ל לעמוד במשימותיו".