הרב רחמים נסימי
הרב רחמים נסימיצילום: יהונתן קלרמן

הרב רחמים נסימי, שנעצר במהלך המחאה נגד תוכנית ההתנתקות לאחר שירד לרגעים ספורים לכביש, אומר בשיחה עם ערוץ 7 כי ניכרים שינויים משמעותיים ביחס המערכת כולה למפגינים נגד רפורמת המשפט אל מול ההתנהלות שהיתה בזמן ההתנתקות.

לדבריו, אחד ההבדלים המרכזיים נעוץ בסיקור התקשורתי. "אני זוכר שכמה פעמים רצינו לדבר בתקשורת על ההתנתקות. הם העדיפו לדבר עלינו ולא לתת לנו לדבר. הסיקור לא היה שווה בשום דבר למה שמתרחש היום, כשכל אדם שרק רוצה להביע את דעתו נגד הרפורמה המשפטית ישר מקבל את הבמה. אני זוכר שביקשתי מכתבים בשטח לתת לנו להסביר את עמדתנו וכמעט ולא היתה אפשרות למפגינים לבוא לידי ביטוי. זה הבדל מאוד יסודי".

"הבדל נוסף הוא רף הענישה", מוסיף הרב נסימי. "ישבתי בכלא שלושה חודשים עד תום ההליכים על כך שהפגנתי וכמובן תופרים לך תיק. לא היינו על הכבישים, לא שרפנו שום דבר ולא פגענו בשוטרים. המעצרים בוצעו בסרט נע. ישבנו עם כ-800 חבר'ה צעירים שישבו שבועות וחודשים בכלא. על כל שטות היו מכניסים לבית הסוהר".

הוא מציין כי "היתה אכיפה ברוטלית, לא מתחשבת ולדעתי לא היתה עמידה בסטנדרטים משפטיים. המערכת כולה היתה מגוייסת למערכה. היום, אתה רואה מה אנשים עושים ובקושי נעצרים וודאי שלא עומדים למשפט. הם חוסמים כבישים לאורך שעות ולא מתפנים. הפעילו מכת"זית בקושי. בתקופת ההתנתקות הפרשים היו פשוט דורסים אותנו".

"אין שום דרך להשוות בין גירוש אלפי אנשים מבתיהם לשינוי חוקים שכבר מחר אפשר לשנות שוב ועדיין לא נחקקו באופן מעשי. שם המעשה היה עשוי. איך אפשר להשוות בין גירוש מביתך ללא רחמים למאבק נגד רפורמה משפטית?", תוהה הרב נסימי.

עם זאת הוא מוצא נקודה אחת שכן דומה. "כמו אז גם היום יש ריב האחים בתוך המשפחה. במריבה הקודמת האחים התנהגו באופן שתיארתי והיום האחים מתנהגים בצורה שונה. צריך להדגיש שגם אם יש כאן ויכוח קשה הוא נשאר בתוך המשפחה וכך צריך להתייחס אליו. הדבר הנכון לעשות הוא שהכוחות שבעד הרפורמה יצאו לעשות פעולות הסברה ושכנוע, אולי גם יקיימו הפגנה גדולה. אסור להפקיר את השטח אסור שישתמע שרוב האנשים מתנגדים למהלך. זה פשוט לא נכון. רק לכאוב בשקט זה לא נכון, צריך גם להשמיע קול".