ד"ר עדי ירדן
ד"ר עדי ירדןצילום: עצמי

צבא ההגנה לישראל תלוי בכל אחת מיחידותיו, אבל הטובים לטיס היא לא רק סיסמה. לחיל האוויר יש חשיבות דרמטית בשדה הקרב. מתקבלים אליו אנשים בעלי מוטיבציה גבוהה, מוכשרים במיוחד והם עוברים סינון קפדני לאורך הדרך, בה הם לומדים חומר עיוני ועוברים אימונים פיסיים קשים.

בגלל החשיבות של חיל האוויר ואיכות הטייסים, אם הם לא יבצעו אימונים בשגרה, אז בשעת מלחמה נעמוד בפני שוקת שבורה. כיצד עלינו להתמודד עם איומים ושביתות של טייסים? האם לטייסים יש זכות וטו על החלטות הממשלה? ודאי שלא. מי שמנהיג מדינה איננו יכול להיות נתון לסחיטה, גם כאשר הסחטנים הם מטובי בניו.

מדינת ישראל ידעה לעמוד מול סחיטות מסוגים שונים. למעשה, כל שביתה של מורים, פועלים, אחיות, או עובדים אחרים, היא סוג של הפעלת כוח, שעלולה לעיתים להפוך לסחיטה. בדרך כלל, מתנהל משא ומתן בין המדינה לקבוצת העובדים ששובתת ולבסוף מגיעים להסכם. אולם כאשר השביתה גורמת נזק גדול, המדינה פונה לבית המשפט ומבקשת להוציא צווי ריתוק לעובדים.

מה נוכל לעשות במקרה שהטייסים ישבתו תוך גרימת נזק גדול למדינה ובמיוחד כאשר חלק מהאימונים מבוצעים בהתנדבות? אפשרות אחת היא לשנות את החוקים באופן שיחייב את הטייסים להתאמן. בחשיבה עתידית, מי שאיננו סומך על הטייסים, יוכל לבחון מחדש את שיטת סינון המועמדים לקורסי טיס, כך שיתקבלו רק טייסים בעלי נאמנות מוחלטת. אולם פתרונות אלו הם תיאורטיים בלבד. אחריות הטייסים איננה מוטלת בספק והם לא יגרמו נזק גדול למדינה. הסיבה העיקרית לכך היא הקשר המיוחד שלהם לעם ישראל ולמדינת ישראל.

שביתה של טייסים היא דבר חמור, אבל לא בגלל שהיא תגיע לכדי פגיעה חמורה בבטחון המדינה. גם כאשר אימון נעשה בהתנדבות, אין כל היתר לבטל אותו כאמצעי סחיטה. עצם הניצול של מעמד הטייסים ליצירת כוח סחיטה כנגד הכרעות דמוקרטיות, מחייב ענישה שמטרתהּ להבהיר את חומרת המעשה. אם החוק מאפשר, יש לשלוח לכלא את מובילי מחאת הטייסים ולקנוס את שאר הטייסים שניצלו לרעה את מעמדם.

ענישה איננה מספיקה. פתרון העומק לסירוב שירות הוא בהסברה, שתמנע מהם את השגת מטרותיהם, אבל לא תשפיל אותם. כמו בכל נסיון סחיטה, על התגובה ההסברתית לכלול שני רכיבים:

הסברת החומרה שבמעשה הסחיטה וחידוד הנזקים בהיענות לסחיטה.

הבעת אהבה כלפי הסוחט, כדי שיקבל בהבנה את העונשים שיוטלו עליו.

מטרת איומי הטייסים היא להשיג הישגים בדעת הקהל. תגובה ציבורית שתגרום נזק לרעיון שאותו הם רוצים לקדם דרך סחיטה, תוך שמירה על כבוד הטייסים, תשיג את המטרה ותמנע נסיונות סחיטה על ידי קבוצות נוספות.

הכותב חבר בחוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי