השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מעביר אחר הצהריים (רביעי) מסר למתכנני הפגנות המחאה המתכוונים לחסום מחר את הכניסה לנתב"ג.

"אני בעד הפגנות וחופש הביטוי אבל נתב"ג ועורקי תחבורה ראשיים - מחוץ לתחום. יש אנשים שצריכים להגיע לבתי החולים ומדובר בפיקוח נפש", הצהיר בן גביר.

הוא הוסיף, "אני הולך לקיים היום הערכת מצב עם המשטרה ועם סגל הפיקוד ולהבהיר חד משמעית שההנחיה שלי היא לתת את חופש הביטוי כמה שיותר אבל לא בנתב"ג. צריך לזכור שבסוף אנחנו אותו עם. אני קורא לאופוזיציה תנהגו בממלכתיות. תצעקו ותפגינו אבל תוציאו מחוץ למחאה את נמל התעופה ועורקי תחבורה ציבורית".

בתוך כך, מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי קיים הערכת מצב לקראת המחאות הצפויות מחר במספר מוקדים ברחבי הארץ.

בתום הישיבה אמר המפכ"ל כי משטרת ישראל רואה בזכות המחאה אבן יסוד במדינה דמוקרטית המאפשרת לכלל האזרחים להביע את מחאתם תוך הקפדה על מסגרת החוק והסדר הציבורי.

לצד פעילות המשטרה לאפשר מחאה בטוחה לכלל המשתתפים, הדגיש המפכ"ל כי המשטרה תפעל באפס סובלנות כלפי הפרות סדר, פגיעה ברכוש, פגיעה בסמלי שלטון ושיבוש של שגרת החיים ולא תאפשר חסימת צירי תנועה שלא תואמו ואושרו על ידי המשטרה.

בצהריים קיימה שרת התחבורה מירי רגב ביקור ברשות שדות התעופה והורתה לה להיות ערוכה לקראת המחאות ולתת מענה לנוסעים היוצאים מן הארץ.

"שדה התעופה הוא הפנים של מדינת ישראל, והחוויה הראשונה שהאזרח והתייר פוגש עם כניסתו ארצה והוא צריך לקבל את השירות הטוב ביותר ויש לעשות הכל כדי שחוויה זו תהיה הטובה ביותר", דברי רגב.

ברשות שדות התעופה אמרו: "הרשות תעשה ככל הניתן בכדי לאפשר לטסים מחר לטוס במועד אשר נקבע לטיסתם ובכדי לשמור על רציפות תפעולית של נמל התעופה בן גוריון. הרשות ממליצה לציבור הטסים להקדים ולהגיע לנתב"ג ומומלץ לציבור להגיע ברכבת ישראל".

במשרד התחבורה ציינו כי רכבת ישראל מציעה שירות רכבות סדיר לנתב"ג, ומנתב"ג לאזורים רבים בארץ, ועל כן במידה ויווצרו ביקושים חריגים לשירות הרכבת יינתן מענה לכך.

המחאות המתוכננות כבר יצרו שינוי משמעותי בביקור מדיני מתוכנן. מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין שהיה צפוי להגיע היום לישראל ינחת בה מחר ויוועד עם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

ברקע השיבושים הצפויים, בישראל מתכננים שהפגישה תיערך במתחם ההארחה של התעשייה האווירית וכי אוסטין לא יצא כלל מאזור נתב"ג.