חיים טופול
חיים טופולצילום: פלאש 90

חיים טופול, חתן פרס ישראל הנמנה עם גדולי השחקנים שידעה מדינת ישראל מראשיתה והלך לעולמו הבוקר (ה') בגיל 87, הקפיד ללמוד גמרא על בסיס שבועי במשך למעלה מ-40 שנה.

"אני כל יום חמישי לומד תלמוד מזה 40 שנה", הוא אמר בעבר בראיון בערוץ "אורות". "אני משתדל לא לפסוח על זה כי אני מאוד אוהב את זה ונהנה".

על חווית הלימוד הוא אמר: "זה לשבת ולחדד את המוח ולומר למה רבי עקיבא אמר ככה ולמה שמעון בר יוחאי אמר ככה ולמה אביי אומר ככה ולמה זה אומר ככה. הדבר המעניין הוא שאין הסכמות, זאת אומרת בסופו של דבר אומרים הלכה כן, אבל כל הדרך לברר דברים ולהסכים עם דברים".

לדבריו, "למעשה, אני עושה את אותו דבר כשאני עובד על תפקיד. אני אומר למה הוא אמר את זה, למה הוא חושב ככה, הנה ההוא פה דווקא לפי דעתי צודק, אז בוא נראה איך הוא שכנע אותו. אני חושב שזה פשוט בית ספר".

לפני מספר שנים אובחן טופול עם מחלת האלצהיימר, שגורמת להידרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה ביכולת החשיבה והתקשורת. בימים האחרונים חלה הידרדרות במצבו. טרם נמסרו פרטים על מועד הלווייתו.

עומר, בנו של טופול, סיפר אתמול בראיון לאתר מאקו כי אלו שעותיו האחרונות של אביו. "אנחנו פה בבית מסביבו, הוא מוקף ואהוב", אמר. "הוא עוד איתנו בשעותיו האחרונות, ככה זה נראה. הוא פה בבית, הילדים פה, הנכדים פה מסביבו. כל אהוביו ואוהביו מסביבו. שיעבור מהר וקל".

טופול נולד בשנת 1935 בתל אביב. הוא שירת במחזור השני של להקת הנח"ל. לאחר מכן הקים עם חבריו ללהקה, אורי זוהר וגבי עמרני, את להקת "בצל ירוק".

טופול נולד בשנת 1935 בתל אביב. הוא שירת במחזור השני של להקת הנח"ל. לאחר מכן הקים עם חבריו ללהקה, אורי זוהר וגבי עמרני, את להקת "בצל ירוק".

תפקידו הראשון של טופול על המסך הגדול היה ב-1960 בסרט "איי לייק מייק". בשנת 1964 גילם את התפקיד הראשי בסרטו של אפרים קישון "סאלח שבתי", המתאר את קשיי העלייה של יהודי עדות המזרח בשנות ה-50. הסרט זכה בשני פרסי גלובוס הזהב והיה אף מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.

ב-1966 פצח טופול בקריירת משחק בינלאומית, כשגילם את טוביה החולב במחזמר "כנר על הגג". באותה תקופה שיחק בסרט "ארבינקא" של אפרים קישון. ב-1971 שיחק בגרסה הקולנועית של "כנר על הגג" וזכה בפרס גלובוס הזהב בקטגוריית "השחקן הטוב ביותר בסרט מוזיקלי או קומי". על תפקידו בסרט היה מועמד גם לפרס האוסקר לשחקן הראשי הטוב ביותר.

בעקבות הצלחתו הפך טופול לכוכב קולנוע בינלאומי והופיע בסרטים רבים, בהם "פלאש גורדון" וגילם את מילוס קולומבו בסרט "לעיניך בלבד" מסדרת סרטי ג'יימס בונד. בנוסף דיבב דמויות בכמה סרטי אנימציה.

בשנת 2015, ביום העצמאות ה-67 למדינת ישראל, הוענק לטופול פרס ישראל על מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. ב-2008 קיבל את אות יקיר פסטיבל ישראל על תרומתו לתרבות הישראלית. הוא אף זכה לתואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בר אילן.