רוטמן וסמוטריץ'
רוטמן וסמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר מפלגת רע"מ מנסור עבאס הציע מתווה פשרה לאופן בו תיראה הוועדה למינוי שופטים, פרט הנמנה עם סעיפי הרפורמה במערכת המשפט.

על פי הצעתו, ימונו שלושה שרים, שלושה שופטים שמתוכם שופט ערבי, שלושה חברי קואליציה, שני חברי אופוזיציה וחבר כנסת אחד מהמפלגות הערביות, כך שהוועדה תייצג את כל חלקי העם.

עבאס שוחח עם ענת דוידוב וניסים משעל וסיפר על ישיבת ראשי האופוזיציה האחרונה: "במהלך הישיבה היו ויכוחים משני הצדדים, הצגתי את המתווה שאני מאמין שיכול להיות דרך האמצע והנקודה לה שני הצדדים יסכימו. אנחנו נמצאים במצב שבו כל צד מתבצע בעמדותיו, אין הידברות במשך חודשיים, הקואליציה סימנה לעצמה את היעד. יש התבצרות בעמדות, אין נכונות לפשרות".

על השאלה האם הוא מאמין לשר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ', שטען אתמול כי פני הקואליציה להידברות, השיב עבאס: "לא. אמירות בכיוון אחד ומעשים בכיוון השני. ראש הממשלה תלוי במפלגת הציונות הדתית, מי שמנהלות את הממשלה הן מפלגות הלוויין. מסוכן לתת למיעוט בתוך הקואליציה לנהל את הקואליציה ואת הממשלה".

על ביטול חוק ההתנתקות אמר ח"כ עבאס: "יש כוחות בקואליציה שהולכים למהלכים חד צדדיים. החוק נוטה לצד של הצהרות סמוטריץ' - להכריע את הסוגיה הפלסטינית לא על שולחן המשא ומתן. אני חושש ממהלכים שמבטלים את האפשרות של פתרון שתי המדינות".

בצעד חריג, שגריר ישראל בוושינגטון מייק הרצוג זומן הלילה (רביעי) לשיחת נזיפה במחלקת המדינה האמריקנית על רקע ביטול חוק ההתנתקות בכנסת.

בהודעה מטעם מחלקת המדינה נמסר כי הרצוג נפגש עם סגנית מזכיר המדינה וונדי שרמן. עוד נאמר בהודעה כי "סגנית המזכיר העבירה את דאגתה של ארה"ב מהחקיקה שאושרה על ידי הכנסת ומבטלת מרכיבים חשובים בחוק ההתנתקות מ-2015, כולל האיסור על בניית התנחלויות בצפון הגדה המערבית".

בנוסף נכתב כי שרמן והרצוג דנו בחשיבות שיש לכך שכל הצדדים ימנעו מצעדים או אמירות אשר יכולים להחריף את המתיחות לפני רמדאן, פסח ופסחא.

שיחת הנזיפה, הנחשבת למהלך נדיר ביחסי ישראל-ארה"ב, התקיימה מספר שעות לאחר שסגן דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ודנט פאטל, תקף את אישור ביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון ודרש מישראל להימנע מליישם אותו.

"על רקע ההסלמה הביטחונית אישור החוק הוא צעד פרובוקטיבי במיוחד ופוגע במאמץ להביא לרגיעה לקראת רמדאן וחג הפסח", טען פאטל.

"אנחנו מודאגים מאוד מביטול החוק. אמרנו שוב ושוב שהרחבת ההתנחלויות היא מכשול לשלום", הוסיף.

לדבריו, "על ישראל להימנע מלאפשר למתנחלים לחזור לשטחים שפונו, בהתאם להתחייבות של ממשלת שרון והממשלה הנוכחית בפני ארה"ב".

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק יישום תוכנית ההתנתקות, לפיה תותר הכניסה והשהייה של ישראלים בשטח צפון השומרון שפונה ב-2005. ב-18 השנים האחרונות היה איסור כניסה לארבעת היישובים בצפון השומרון שפונו בהתנתקות: גנים, כדים, חומש ושא נור. התיקון אושר ברוב של 31 חברי כנסת מול 18 שהצביעו נגד.