הרב אלישמע כהן בשיעור בישביה
הרב אלישמע כהן בשיעור בישביהצילום: חומש

ראש ישיבת חומש הרב אלישמע כהן התייחס למעבר מבנה הישיבה לאדמות מדינה ולטענות על מיקומה הקודם באדמות פרטיות.

הרב הסביר בשיעורו בישיבה כי התשובה לטענות מופיעה כבר ברש"י הראשון בתורה ואנחנו צריכים להגיד בקול ברור מול זה - "כל הארץ של הקב"ה".

הרב פתח עם דברי הרב חרל"פ על הרש"י הראשון בתורה: "'כוח מעשיו הגיד לעמו לתת להם נחלת גויים', אומר שהטענה הזאת שרש"י מביא, ש'ליסטים אתם'- ככה חז"ל אומרים. אומות העולם אומרים לנו -ליסטים אתם, והקב"ה אומר לנו - כל הארץ הזאת שלי, אני נותן אותה לכם".

"הטענה הזאת של ליסטים היא לא טענה חד פעמית. היא טענה שבכל דור ודור יש לה כל מיני לבושים. והלבוש שאנחנו מכירים אותו בדור שלנו, הוא לבוש קשה, והטיעון הזה שבאים אומות העולם ואומרים לנו שיש בכל מיני מקומות אדמות פרטיות, וכביכול על הדבר הזה אומרים ליסטים אתם".

"ואנחנו צריכים לדעת שזו טענה שמולה צריך להגיד - כל הארץ של הקב"ה, הוא נתן אותה לבני ישראל, והיא שלנו", אמר הרב כהן. "ואת זה אנחנו צריכים לחזור ולשנן ולומר את זה עוד הפעם ועוד הפעם, ולכן כל מיני טענות שנשמעות, שצריך לשבת באדמות כאלה ולא באדמות אחרות- מבחינתנו הן קלקול- קלקול שיש לנו ביחס לארץ הזאת. את הדבר הזה אנחנו רוצים לתקן", הסביר הרב.

הרב כהן התייחס לכך שבשלב זה מדינת ישראל מבדילה בין אדמות מדינה לאדמות פרטיות: "יחד עם זאת, אנחנו יודעים שלא בכל המערכות מבינים את הדבר הזה. לא מסוגלים לומר את האמת הזאת בגאון, בעוז. ולכן כשמדינת ישראל, אחרי שביטלה את חוק ההתנתקות, בכלים שלה היא לא יודעת בכלל איך להתמודד עם השאלה הזאת. וכיוון שהיא רוצה לשוב ולהיאחז פה באדמות הארץ הקדושה, אז הכלים שהיא יודעת זה כלים של אדמות מדינה. ולכן ב"ה אנחנו זוכים היום לתשובה גדולה, ועם ישראל ב"ה החליט שהוא רוצה עוד יותר ועוד יותר להעמיק שורשים בחומש תיבנה ותיכונן".

"ובנו פה מבני קבע, מבנים חשובים, ורחוב גדול ויפה שצופה פה לעבר הכפר. וזה דבר חשוב וגדול, אני שמחים עליו מאוד מאוד. בעז"ה הוא ילך ויתרחב. יחד עם זה, החלוקה הפנימית הזאת, שכאילו יש מקומות שמותר בתוך המקום הזה להיות בהם, ומקומות שאסור להיות בהם, מקומות שמותר לבנות בהם ומקומות שאסור לבנות בהם - זו חלוקה שאנחנו לא יכולים לקבל אותה, אנחנו לא מאמינים בה, זו חלוקה שקרית".

"ולכן", המשיך הרב, "בתוך המציאות הלא פשוטה הזאת אנחנו משתדלים גם לדעת ללכת עם הדברים הגדולים שקורים פה ולשמוח בהם. אבל אנחנו בצורה מאוד מאוד ברורה – חשוב לנו להביע את הכאב, שנדע קודם כול בתוכנו פנימה כמה זה חשוב, שנכיר בזה, אין לנו הכרה בכלל בחלוקה הזאת".

עוד הביא ראש ישיבת חומש את דברי הרב צבי יהודה במזמור י"ט על הקמת המדינה" "כולנו מכירים את הדברים שהרב צבי יהודה מספר במזמור י"ט למדינת ישראל, שהיום הזה של כ"ט בנובמבר, כשבאו והכריזו על זה שראוי לתת מדינה לעם היהודי, כולם יצאו לרחובות ורקדו. והרב צבי יהודה יושב וזועק ואומר: 'ואת ארצי חילקו'. כאילו יש מקום שהוא שייך לנו, יש מקום שהוא לא שייך לנו. יש מקום שאנחנו חושבים שהוא שלנו, יש מקום שאנחנו חושבים שהוא לא שלנו. את הדבר הזה אנחנו צריכים גם כן לזעוק היום: ארץ ישראל לא מתחלקת, אין בה חלקים כאלה וחלקים כאלה".

"כל הטיעון השקרי הזה של אדמות פרטיות, שצריך לדעת שכל אלה שבאים לטעון את הטענה הזאת, הם לא דואגים לא לבעל הבית הפרטי הזה ולא בגלל שזה מעניין אותם. בכלל לא מעניין אותם של מי זה. זה נשק שאיתו מנסים להילחם בזכות שלנו על הארץ ודווקא בגלל זה אנחנו צריכים לדעת שזו אחת המשימות הגדולות שצריך להמשיך ולהיאבק עליהן בכל הכוח – על הזכות שלנו על ארץ ישראל בכל מקום ומקום וגם כאן בחומש".

"על מה שנבנה כאן ועוד ימשיך להיבנות אנחנו שמחים ומודים לה', האחיזה של עם ישראל במקום הזה, בצפון השומרון, זה דבר גדול, ויחד עם זה אנחנו נמשיך ונשתדל להיות פה בכל מרחבי חומש ללא הבדל בין אדמה זו לאחרת כי הארץ הזו היא שלנו", הוסיף הרב.

הרב המשיך: "הסיפור שעם הרב צבי יהודה היה שהוא באותו יום אמר 'ואת ארצי חילקו', והיה לו מאוד קשה אחרי זה. והרב חרל"פ הגיע אליו, ושניהם אמרו 'מאת ה' הייתה זאת, היא נפלאת בעינינו'. אני חושב שזה הדבר שאולי אנחנו צריכים לומר אותה מפה, 'מאת ה' הייתה זאת'- פשיטא שהדבר הגדול שקורה פה זה מאת השם. אנחנו לא מנהלים את העולם. זה שהקב"ה הביא פה את הדברים בצורה כזאת, זה דבר שצריך לקבל את המתנה הגדולה הזאת בשתי ידיים גדולות. אבל יחד עם זה, שלא נשכח לרגע שהמשימה לא נגמרה".

"אנחנו כופרים לחלוטין ולא מאמינים בכל מיני אקסיומות וחלוקות מגוחכות שכל מטרתן היא רק לעכב את הצעדים הגדולים שלנו בניין הארץ, בבניין חומש. וצריך אולי גם להגיד עוד נקודה אחת שכאילו זה גם מגוחך: המקום הזה שאנחנו יושבים עליו- פה ממש – ישבה פה משפחה לא לפני הרבה שנים, ופתאום עכשיו מתחילים להמציא כל מיני המצאות".

"פה ישבה משפחה, ואף אחד לא. זה קרקע פרטית של משפחת בן דוד. ולכן ממילא ברור שצריך לחזור אל המקום הזה ולהיות בו והמשיך ללמוד בו. בעז"ה שנזכה לקדש את שמו יתברך", חתם הרב את השיעור.

נזכיר, כי לפני מספר ימים התמקמה ישיבת חומש במשכן הקבע באדמות המדינה, כמה מאות מטרים מהמקום בו ישבה עד היום. במבצע שהתאפשר בעזרת תרומות מהארץ ומהעולם השתתפו תלמידי ישיבת חומש ומתנדבים שהגיעו לסייע.

בסיום העבודות לפנות בוקר הגיע ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן למקום וקבע מזוזה בכניסה לבית המדרש של הישיבה ובירך: "רגע היסטורי - צעדים ספורים מתיקון העוול הנורא של הגירוש בחומש, מאז הגירוש אנו פועלים ביום ובלילה כדי לתקן את העוול שהוא לא רק אישי כלפי המגורשים אלא כלפי עם ישראל כולו. לפני כחודשיים הכנסת הסירה באופן ממלכתי את אות הקין של הגירוש מספר החוקים של מדינת ישראל. וזהו צעד נוסף בדרך לתיקון המלא, עוד נגיע לגנים כדים ושא-נור, עם ישראל מרים היום את הראש".

מנכ"ל ישיבת חומש שמואל וונדי אמר: "ב"ה התקדמנו הלילה עוד צעד לקראת ההסדרה המלאה של ההתיישבות והישיבה בחומש. אנחנו מודים לכל התורמים והמתנדבים ולכל העוסקים במלאכה לאורך כל השנים, שסייעו להגיע לרגע הזה".