ד"ר רון בריימן
ד"ר רון בריימןעצמי

אדוני ראש הממשלה

פעמיים במהלך שלושים שנות ההיכרות בינינו גרמת לי אכזבה קשה.

בפעם הראשונה, ב- 2005, כאשר בחרת להצביע בעד גירוש היהודים מרצועת עזה ומצפון השומרון, מעשה אנטי דמוקרטי שהתבצע על סמך פקודה בלתי חוקית ובלתי מוסרית בעליל, שדגל שחור משחור התנוסס מעליה, ואשר זכתה לגיבוי של בג"ץ, אותו מוסד המתיימר להגן ולהבטיח את זכויות האדם והאזרח. יכולת למנוע את הגירוש הנתעב אם רק היית מקדים להתפטר מממשלת שרון.

בפעם השנייה, ב- 2023, הערב, כאשר בחרת להתעלם מאזהרותיו של שר הביטחון יואב גלנט, ובמקום להקשיב להתראות שלו – גם אם היתה בהן אולי גוזמה כלשהי – על הסכנה של קריסת מערכות בגופים ביטחוניים בכלל ובצה"ל בפרט, העדפת לפגוע בשליח ולהדיחו מכהונתו.

שני פסוקים מספר שמואל מתארים היטב את התחושות שלי בערב עצוב זה:

צַר-לִי עָלֶיךָ, אָחִי.

קָרַע ה' אֶת מַמְלְכוּת יִשְׂרָאֵל מֵעָלֶיךָ הַיּוֹם וּנְתָנָהּ לְרֵעֲךָ הַטּוֹב מִמֶּךָּ.

צר לי שכהונה מפוארת וממושכת שלך כראש ממשלה, עם הישגים כבירים למדינת ישראל, עומדת להסתיים בקריסה מכוערת. צר לי שנפלת קרבן לשנאה ולהסתה לכל אורך דרכך, כולל מצד מרבית המפגינים נגדך בשבועות האחרונים.

צר לי שהיית מושא לעלילות שקר זדוניות, כאילו הרפורמה המשפטית החיונית כל כך – לצורך תיקון נזקי המהפכה המשפטית/משטרית מבית מדרשו של אהרן ברק – היא סכנה לדמוקרטיה וקץ הדמוקרטיה. צר לי שגורמים עתירי ממון, ממרידים חסרי אחריות ותקשורת מגויסת שילבו את כוחותיהם כדי להפילך. צר לי שבמציאות הסבוכה שלתוכה נקלעת בחרת להסתמך על יועצים גרועים ומסוכנים. צר לי שבצר לך סירבת להקשיב לשר הביטחון שלך. צר לי שבמחדל זה גילית חוסר אחריות.

ולכאן מתאימים דברי שמואל לשאול: קָרַע יְהוָה אֶת מַמְלְכוּת יִשְׂרָאֵל מֵעָלֶיךָ הַיּוֹם וּנְתָנָהּ לְרֵעֲךָ הַטּוֹב מִמֶּךָּ. לא ידוע עדיין מי הוא אותו אדם, אבל יש לקוות שהוא ישכיל לנווט את מדינת ישראל בתקופה הסוערת הניצבת לפניה.

ואתה, שעדיין מצפה לך משפט ממושך עד ליום שבו כפי הנראה תוכח טענתך בעניין המצוד שגזרו עליך פרקליטים צמאי דם במטרה להפילך מסיבות פוליטיות שאינן דמוקרטיות, זקוק למנוחה ולאגירת כוחות. אני מאחל לך מקרב לב הצלחה במאבק על חפותך, עד לסוף הטוב.

הכותב היה יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי