שיבא - תל השומר
שיבא - תל השומרצילום: דוברות

יו"ר ארגון רבני צהר ורבה של המועצה המקומית שוהם, הרב דוד סתיו, נפגש הבוקר (ג') עם מארגני מחאת החמץ שמתכננים "מסיבת פיצות" ומכירת פיתות דרוזיות בכניסות לבתי חולים במחאה על אישור ''חוק החמץ'' בכנסת.

במהלך הפגישה התנהל שיח ושני הצדדים הציגו את כאבם על המצב שנוצר. הרב סתיו אמר בסיום המפגש: "לצערנו, לגבי אירוע המחאה המתוכנן לא הגענו להסכמה למרות הניסיונות הרבים, אך כן הגענו להסכמה על המשך השיח לאחר חג הפסח. זאת על מנת לקדם את שיתוף הפעולה שיסייע להמשך החיים המשותפים בין דתיים לחילוניים כדי שכולנו נוכל לחיות זה לצד זה. דבר שכולנו בסופו של דבר חפצים בו".

חוק החמץ שאושר בכנסת בשבוע שעבר קובע כי כל מנהל בית חולים יוכל להציב שלטים בבית החולים המורים על איסור אכילת חמץ בשטח המקום, אך לא מאפשר למנהלי בתי החולים להורות על חיטוט בתיקים.

אזרחים שמתנגדים לחוק החמץ מתכננים בין היתר "מסיבת פיצות" בכניסה לאחד מבתי החולים. יוזמה נוספת שצוברת תאוצה ברשתות מבקשת לפתוח עמדה למכירת פיתות דרוזיות מול בית החולים איכילוב ביום שישי הקרוב.

פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, אמר לאחר אישור חוק החמץ בכנסת: "בית החולים איכילוב הינו ציבורי ומכבד את מסורת ישראל. אני מבהיר - מעולם לא בדקנו חמץ בתיקים וכך גם השנה. אני מבקש מכולם להימנע מפרובוקציות מיותרות, בדגש על המרחב הציבורי ולכבד איש את אמונתו של רעהו".

בתוך כך, תנועת ישראל חופשית הגישה עתירה לבג"ץ נגד חוק החמץ, זאת לאחר שאישה נדרשה להשאיר מאכלי חמץ שברשותה מחוץ לבית החולים לניאדו.

כזכור, חוק החמץ קובע כי בסמכותם של מנהלי בתי החולים להחליט אם לאסור על הכנסת חמץ למחלוקות במהלך חג הפסח. לטענת העותרים, סמכויות החוק מאפשרות לבית החולים רק לידע בנוגע להחלטת מנהל בית החולים, ואין באפשרותו למנוע מאזרחים לצרוך מאכלים מסוימים או למנוע כניסה עמם.

בעתירה דורשת "ישראל חופשית" מבית המשפט להנחות את מנהלי בתי החולים כי "סמכותם לקבוע מדיניות בדבר הכנסת חמץ לבית החולים מוגבלת ואינה כוללת סמכות לבצע חיפוש בחפצי באי בית החולים, סמכות ליטול מיטלטלין של הבאים בשערי בית החולים או סמכות למנוע כניסה של אדם לבית החולים בשל חשד כי הוא נושא חמץ".

כמו כן, דורשים העותרים מבית המשפט "להורות לבית החולים לניאדו לחדול מביצוע חיפוש בחפצי באי בית החולים, לחדול מנטילת מיטלטלין של הבאים בשערי בית החולים ולחדול ממניעת כניסה של אדם לבית החולים בשל חשד כי הוא נושא חמץ".