רקטה שפגעה בשלומי
רקטה שפגעה בשלומיצילום: Ayal Margolin/Flash90

ראשי רשויות בצפון ובדרום החליטו לפתוח מקלטים בערים השונות בעקבות ההסלמה הביטחונית, בתיאום עם פיקוד העורף, ולמרות שאין הנחיות מיוחדות לציבור בשלב הנוכחי.

ראש העיר קריית שמונה אביחי שטרן היה אחד מראשי הרשויות שהחליט לפתוח מקלטים. "מאז קיבלנו את הדיווח על הפעלת צבע אדום וירי טילים לגליל המערבי, קיימנו במהלך החג ישיבת הערכת מצב בסיומה החליט ראש העיר על פתיחה שקטה של כלל המקלטים הציבוריים בעיר. חשוב להבהיר כי אין כרגע הנחיות מיוחדות והמקלטים נפתחו רק כדי להגביר את תחושת הביטחון של התושבים".

גם עיריית אשקלון קיבלה החלטה דומה. "בעקבות ההסלמה בדרום ביממה האחרונה ובהמשך להערכת מצב שנערכה בעירייה, הנחה ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, על פתיחת מקלטים ומיגוניות ברחבי העיר והם כעת פתוחים לשימוש במידת הצורך. פתיחת המקלטים נעשתה במטרה להגביר את תחושת הביטחון בקרב התושבים ואין הנחיות מיוחדות בשעה זו", נמסר מטעם העירייה.

גם בבאר שבע קיבלו החלטה דומה, לאור ההערכה כי הקבינט יחליט על תגובה משמעותית ברצועת עזה ובלבנון בעקבות הירי במהלך החג.

ערים נוספות שהחליטו על פתיחת מקלטים היו ראשון לציון וראש העין. ראשי הערים הדגישו כי אין שינוי בהנחיות פיקוד העורף. "פתיחת המקלטים נעשתה במטרה להגביר את תחושת הביטחון", אמרו בשתי הערים.

בתוך כך, שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי יצחק וסרלאוף שוחח עם ראשי רשויות בצפון חיזק אותם והודיע כי הוא מכין מענה מהיר לחיזוק החוסן הקהילתי בצפון, "החוסן הלאומי שלנו מורכב גם מיכולת התושבים להתמודד עם מצבי חירום. צוות המשרד בראשותי פועל בשעות אלו על בניית סיוע נוסף לטובת תושבי הצפון, ככל והמצב הביטחוני יתארך ויחריף".