מחזקים את ההתיישבות: אלפים צועדים מצומת תפוח לאביתר

כ-50,000 ישראלים יחד עם שמונה שרי ממשלה ולמעלה מ-20 חברי כנסת השתתפו בצעדה ובעצרת המרכזית בישוב אביתר בקריאה להחזרת התושבים ליישוב והסדרתו.

בעצרת משתתפים רבנים, אישי ציבור, המשפחות שהתגוררו באביתר ותלמידי הישיבה שפעלה במקום.

את העצרת פתחו ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן וראשי תנועת נחלה דניאלה וויס וצבי אלימלך שרבף.

בפתח העצרת חתמו חברי הכנסת על אמנת אביתר בה נכתב בין השאר: "היום התכנס המון רב ביישוב אביתר בדרישה גדולה מראש ממשלת ישראל לאפשר שובם של 53 משפחות אביתר וישיבה וכל צוותה אל בתיהם ביישוב והמשך פיתוח היישוב לכבודה של ארץ ישראל. מראש גבעה נישאה זו אנו קוראים לממשלת ישראל להקים ישובים חדשים ביהודה שומרון נגב והגליל ולשמור על אדמות הלאום עבור עם ישראל לדורותיו".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', השר לביטחון פנים איתמר בן גביר, שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק, שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי יצחק וסרלאוף, שר המורשת הרב עמיחי אליהו, השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, השר לשירותי דת מיכאל מלכיאלי והשרה לקידום מעמד האישה מאי גולן הובילו את הצעדה יחד עם 20 חברי כנסת מכל מפלגות הקואליציה בהם: בועז ביסמוט, ניסים ואטורי, טלי גוטליב, עמית הלוי, משה סעדה, אריאל קלנר, קטי שטרית, חוה אתי עטיה, ששון גואטה, אביחי בוארון, שמחה רוטמן, משה סולומון, אוהד טל, צבי סוכות, לימור סון הר מלך, יוסי טייב, אברהם בצלאל, סימון מישיאשווילי, יונתן משריקי וארז מלול וכן ראשי רבני הציונות הדתית: רב השומרון - הרב אליקים לבנון, הרב יעקב אריאל, רבה של צפת - הרב שמואל אליהו, הרב דב ליאור, וראש ישיבת ההסדר הר עציון - הרב יעקב מדן.

יוסי דגן אמר למשתתפים: "אתם הרוח האדירה של עם ישראל, אפשר וצריך להתיישב בארץ ישראל, ארצנו הנצחית, כי זה שלנו! בימים של טרור העם מתעורר, והרוח האדירה של המחנה הלאומי כולו, של גרעין אביתר יחד עם חברינו בממשלה - פורצת בכל הכוח, כי אי אפשר לעצור את הכוח של ההתיישבות והחלוציות, ארץ ישראל על המפה ואביתר על המפה. אנו קוראים ליישם עכשיו את מתווה אביתר לזכרו של אביתר בורבוסקי, יהודה גואטה הי"ד - זו הדרישה של העם בבחירות, וכפי שאמר בגין באלון מורה: עוד יקומו לנו הרבה אביתר יחד עם הממשלה הזאת".

דניאלה וייס הוסיפה: "ההתמודדות היעילה עם טרור כמו שהייתה במשך ההיסטוריה להקים ישובים חדשים. אנחנו רואים את הציבור הגדול שמצביע ברגליים על ישוב הארץ והחזרה המיידית לאביתר".

צבי אלימלך שרבף ציין כי "מדהים לראות את הציבור הגדול שהגיע היום לחזק את ממשלת ישראל לממש את מדיניות בניינה של ארץ ישראל שלשמה נבחרה. אנו מצפים כי הממשלה תאשר מיידית את חזרת המשפחות והישיבה לאביתר ותקים ישובים חדשים רבים ביהודה ושומרון בנגב ובגליל".

השר סמוטריץ' הצהיר: "את היישוב אביתר נסדיר וזה יקרה בעזרת השם בקרוב. לא ניתן לטרור לנצח אותנו ולשבור את הרוח שלנו - עם הנצח".

''אנחנו לא נכנעים לטרור, לא באביתר ולא בתל אביב'', אמר איתמר השר בן גביר. ''עם ישראל חזק. ראיתי את התמונות של החיילים בתל אביב - עכשיו כולם מבינים למה אני מתעקש על משמר לאומי. זה צו השעה. כדי להגן עם ישראלי ישראל. אנחנו כאן ונישאר כאן''.

השר וסרלאוף אמר כי "צעדת אביתר באה לסמן לנו בממשלה את הכיוון להמשך מגמת חיזוק ההתיישבות שהחלה בהכשרת תשעת יישובי ההתיישבות הצעירה ובמימוש ההסכם הקואליציוני עם 'עצמה יהודית' להקמת תשתיות ביישובים אלו. הקמת יישובים חדשים ביו"ש בכלל, ובאביתר בפרט, מהווה נכס אסטרטגי למדינת ישראל. דגל ישראל יונף בגאווה ביישוב החדש אביתר בקרוב מאוד כפי שהממשלה התחייבה בקווי היסוד שלה".

השרה מאי גולן ציינה: "אני מרגישה זכות עצומה וגאווה גדולה לקחת חלק בצעדה. אנחנו על המפה, גם באביתר ותפוח וגם בעוד אינספור התיישבויות חדשות וותיקות ביו"ש. התשובה לגל הטרור הרצחני שאנו חווים בימים אלו היא העמקת השורשים היהודים שלנו בכל נקודה ברחבי ארץ ישראל".

בן גביר באביתר: לא נכנעים לטרור

ח"כ אריאל קלנר אמר בצעדת התמיכה לאביתר: ''באנו לכאן לבוא ולומר שהאהבה שלנו לארץ ישראל לא תלויה בשום דבר. זאת אהבה מוחלטת ללא תנאים, אנחנו נאמנים לה. אנחנו באים לאביתר בשביל לחזק את הממשלה ורוח העם. העם קשור לארץ שלו, יותר מדי אנשים בתקופה האחרונה נתנו לאויב להרגיש שהעם מפוזר ולא מסוגל לעמוד על שלו והוא על תנאי, הוא לא אוהב את הארץ שלו. אנחנו נאמנים לארץ הזו ואוהבים את ארץ ישראל היפה. בקרוב ממש נפעל כולנו שאביתר תבנה ותוקם ותהיה ישוב גדול בארץ ישראל''.

כביש 505 נחסם לתנועת כלי רכב בין צומת תפוח לצומת אלון, החל מהשעה 08:30 עד 18:00. מהמשטרה נמסר כי הציבור מתבקש להשתמש בדרכים חלופיות, בין היתר בכביש הכרמים המחבר בין צומת גדעון לכביש 60. לתושבי מגדלים תתאפשר יציאה רק לכיוון צומת אלון וחזרה ממנו. ההגעה לצעדה תתבצע בשאטלים ייעודים שהוקצו על ידי מארגני האירוע.