התעודה שהוענקה למ'
התעודה שהוענקה למ'צילום: בצלמו

בטקס מרגש שנערך אתמול (שני) במרכז 'שורשים' בגוש עציון הוענק תעודת הוקרה ומענק כספי למ', ערבי תושב אזור חברון שהציל את חיי הזוג ברון מלינץ'.

לפני פסח מספר צעירים ערבים רגמו באבנים את ביתו של מ' וגרמו לנזק לאחר שגונן והסתיר בביתו זוג יהודים מ'כרמי צור' שנקלעו ללינץ' בסמוך לביתו.

ארגון זכויות האדם 'בצלמו' ששמע על המקרה, פתח בגיוס המונים על מנת לכסות את הנזק הכספי, הארגון אף הודיע שהוא יעניק לו תעודת הוקרה על המעשה.

ואכן אתמול בערב במעמד בני משפחת ברון, קציני צה"ל, תושבי כרמי צור וגוש עציון ובני משפחתו של מ', נתנו מנכ"ל בצלמו שי גליק ומנהל ארגון שרשים חאלד אבו עוואד את התעודה למ'.

מ' שקיבל כאמור גם מענק כספי לכיסוי הנזקים אמר כי הוא לא מבין מה ההתרגשות מאחר ועשה את המעשה המתבקש ביותר להציל חיי אדם.

הטקס נערך במרכז שורשים והתקיימה בו סעודת חג של סיום הראמדן משותפת ליהודים וערבים תושבי גוש עציון החפצים בשלום ובשכנות טובה ודו קיום.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מי שמגן על אזרחי ישראל הוא נהפך לחלק מאיתנו ונדאג לו לתמיד. אנחנו גאים להעניק לו אות זה ומקווים שרבים מבני עמו ילכו בעקבותיו".

כאמור, מספר צעירים ערבים רגמו באבנים את ביתו של מ' - תושב אחד הכפרים הסמוכים לחברון לאחר שגונן והסתיר בביתו זוג יהודים מ'כרמי צור' שנקלעו ללינץ' בסמוך לביתו.

המקרה התרחש ביום שלישי האחרון, קרוב לשעה 3:00 בלילה. בני הזוג עמיחי וניצן ברון נסעו על כביש 60 לכיוון ביתם שבכרמי צור. "חזרנו הביתה באמצע הלילה והיה מחסום אבנים על הכביש", סיפר עמיחי ברון לג'וש בריינר ב'הארץ'. "נצמדתי לרכב פלסטיני שראה את המחסום וסטה, אבל לא הספקתי ונכנסנו במחסום".

מ' שהבחין בצעירים ערבים שמתחילים לזרוק אבנים לעבר הזוג, יצא מביתו וקרא לבני הזוג להיכנס לתפוס מחסה בביתו. ברון שחזר: "בהתחלה חששנו להיכנס אבל ברגע שראיתי שהוא לטובתנו, הבנו שאפשר לדאוג פחות. אנחנו לא רוצים לחשוב מה היה קורה אם הוא לא היה מכניס אותנו".

כוח בפיקודו של מפקד גדוד שקד של חטיבת גבעתי הגיע למקום בתוך זמן קצר לאחר שבני הזוג דיווחו את התקרית והוביל אותם לביתם ברכב צבאי כאשר רכבם נשאר, ובבוקר הוא נרגם באבנים והוצת לגמרי.