'חתונת השנאה'
'חתונת השנאה'באדיבות ערוץ 10

בית משפט השלום בירושלים נתן היום (ראשון) את גזר דינו לשניים מהמורשעים בהסתה לאלימות בחתונת פעילי הימין הידועה בשם "חתונת השנאה" שנערכה בסוף שנת 2015 בירושלים, כארבעה חודשים אחרי רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא.

ארבעה חודשי עבודות שירות נגזרו על יקיר אשבל, החתן, לצד מאסר על תנאי וקנס. כמו כן, בית המשפט השלום בירושלים גזר 180 שעות לתועלת הציבור על אורח בחתונה, צבי יהודה זלטקין, בנוסף למאסר על תנאי וקנס.

השניים הורשעו לפני שנה. לדברי השופט הם "דימו את מעשי הרצח באמצעות דקירת תמונות הנרצחים ונירמלו מעשה טרור קיצוני". גזר דינם של יתר הנאשמים נדחה למועד אחר.

יקיר אשבל אמר אחרי שמיעת גזר הדין: "כל התיק הזה נברא רק בשביל להכשיר עינויים של יהודים. חבל שזה מה שמדינת ישראל בוחרת לעסוק בו".

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו תקף את החלטת בית המשפט ואמר: "אנו סבורים כי התיק הזה הוא כולו רדיפה פוליטית של הפרקליטות. בית המשפט אימץ את התזה המופרכת של הפרקליטות שראתה באירוע מפגן הסתה. כתב האישום הזה לא היה צריך לבוא לעולם".

"מדובר באירוע שאינו מכבד אך ספונטני ללא כל כוונה לדבר ודאי שלא להסתה. האירוע כולו היה כמחאה נגד 'חקירות הצורך' שכללו אמצעים פיזיים שהפעיל שב"כ נגד עמירם בן אוליאל ונערים אחרים שהיו באותה התקופה במרתפי השב"כ. לרשויות המדינה היה נוח להסיט את הלחץ התקשורתי מהפעילות הלא חוקית הזו של שב"כ לאירוע שמוטב שלא היה קורה אך אינו חוצה את הרף הפלילי. לאור כל האמור אנו נבחן אם לערער על הכרעת הדין וגזר הדין", כך פולסקי.

בחודש מרץ האחרון הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים ארבעה קטינים שלקחו חלק בחתונה שבמהלכה הונפו תמונותיו של התינוק עלי דוואבשה שנרצח בכפר דומא.

בית משפט השלום זיכה ב-2021 חמישה קטינים מעבירת הסתה לאלימות, אך בית המשפט המחוזי קיבל את הערעור שהגישה המדינה. הוא הותיר את זיכויו של אחד מהם על כנו מחמת הספק והשאר הורשעו. הדיון הוחזר לבית משפט השלום לנוער לקביעת עונשם.

השופטים דנה כהן לקח, דוד גדעוני ועינת אבמן-מולר קבעו כי ארבעת הקטינים הבינו בזמן החתונה כי התמונות שהונפו בה היו של בני משפחת דוואבשה שנשרפו בדומא, ו"היו מודעים לתוכן המסית ולאפשרות הממשית לכך שהדבר יוביל לעשיית מעשה אלימות".

לפני החתונה הודפסו תמונותיהם של בני משפחת דוואבשה, סעד, ריהאם ועלי כפי שפורסמו בכלי התקשורת לאחר הרצח בכפר דומא. על תמונתו של התינוק עלי נכתב "נקמה". במהלך החתונה שרו בין היתר "יישרף, יישרף המסגד" וכן "יתפוצץ, יתפוצץ המסגד".