שוש נבון (במרכז)
שוש נבון (במרכז)צילום: שגיב כהן

אתר שילה הקדומה שאותו מפעילה מועצת בנימין ערך אמש (ב׳) את כנס שילה ה-12 למחקרים בתנ"ך ובארכיאולוגיה.

הכנס עסק בהתהוות ישראל משבטים לעם ובו נאמו ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, שר המורשת עמיחי אליהו וראש המינהל האזרחי תא"ל פארס עטילה. כ-200 משתתפים נהנו מהרצאות בתחומי התנ"ך והארכיאולוגיה.

בשלב מסויים בטקס הזמין ראש מועצת בנימין גנץ לבמה את שוש נבון בת ה-91. נבון סיפרה שביקורה האחרון בשילה הקדומה היה כשהיתה בת 14 במסגרת סיור הפלמ"ח במקום. שוש, ילידת הארץ הביעה התרגשות גדולה מהמעמד ואמרה כי "כאן משילה יצא לכל עם ישראל מסר של אחדות, ואני שמחה לחזור לכאן במיוחד היום. יש לנו עם אחד, ארץ אחת ותנ"ך אחד. כל אבן בארץ ישראל היא קדושה ומבורכת ובמיוחד אבני המשכן".

גנץ בירך את שוש בפני משתתפי כנס שילה, העניק לה אות הוקרה מיוחד בשם תושבי בנימין ואמר כי "הסיפור שלך שוש הוא סיפורו של עם ישראל. חזרנו לכאן אחרי שנים רבות, ומהארץ הזאת אנחנו מקבלים כח להעמיק שורשים ולהתחבר לתפקידו של העם שלנו".

אות יקיר שילה הקדומה הוענק גם לחבר הכנסת לשעבר ותושב שילה, שבח שטרן, על פועלו למען ההתיישבות בבבנימין ובכלל. הוא היה ממייסדי היישוב שילה לפני למעלה מ-40 שנה.

העיתונאי עמית סגל מסר את ההרצאה המרכזית ושיתף כי התרגש לחזור לשילה הקדומה לאחר 30 שנה שלא היה בה, ולראות את ההתפתחות המרשימה באתר המורשת.

ראש מועצת בנימין גנץ: "כאן, בשילה, בחר עם ישראל להקים את עיר הבירה הראשונה ומכאן יצא לכבוש את הנגב והגליל, ההר והשפלה. משילה יצאה בשורת האחדות. אנחנו נמצאים בימים שיש גוונים רבים שדנים ומתווכחים על צביון המדינה, ומכאן משילה יוצאת האמירה שאנחנו עם אחד. אחדות לא מטשטשת - אלא מבליטה את התכונות והייחודיות של השבטים השונים בעם ישראל. מקור העתיד שלנו נמצא בעבר ודרך אתר המשכן אנחנו מחדשים ובונים גם כיום. מכאן יוצאת אמירה ברורה של עם ששב לארצו, בונה ומיישב את כל חלקי ארץ ישראל."

שר המורשת עמיחי אליהו: "כשהשורשים שלנו נטועים עמוק באדמה ואנחנו יודעים את עוצמת הדרך לה אנו חייבים, אנחנו כותבים את המשך הסיפור של העם היהודי ומעמיקים את הקשר שלנו בארץ ישראל. אני מברך את הנהלת האתר ואת מועצת בנימין שימשיכו בהובלת פיתוח המקום".