ברוך מרזל
ברוך מרזלצילום: Yonatan Sindel/Flash90

עשר שנים לאחר שנפתח תיק נגד ברוך מרזל בעקבות תלונה שהגיש נגדו האנרכיסט עיסא עמרו החליט בית המשפט השלום בירושלים לקיים להליך גישור בנושא בסיומו הוחלט על עונש סמלי של שבוע מאסר על תנאי.

ההרשעה מגיעה לאחר שבעבר הוגשה תלונה על ידי האנרכיסט עיסה עמרו בטענה כי מרזל נכנס לחצר של הארגון הקיצוני 'יש דין' והכה אותו. לאחר עינוי דין שהתפרס על שנים הצליח עורך דינו של מרזל, יצחק בם, להביא לכך שהעונש יהיה להימנע מתקרית נוספת עם עיסא במשך שנה שלמה בלבד.

המקרה התרחש בערב שבת, לפני כעשור, בעת שמרזל עשה את דרכו לתפילת ערב שבת במערת המכפלה, כאשר הוא פגש את עמרו. מרזל נגש לעבר עמרו ואמר לו שהשבת לא יעשה בעיות. כתוצאה מכך התפתח במקום עימות קל בין השניים שהוביל את עמרו להגיש תלונה במשטרה נגד מרזל, בה הוא טען שהיכה אותו, בעט בו וגרם לו חבלה.

לאחר חקירת המקרה, החליטה המשטרה לסגור את התיק נגד מרזל, אלא שארגון "יש דין" הגיש ערר על ההחלטה, מה שגרם לתיק להיפתח מחדש.

לאחרונה, הופנה התיק לגישור בפני נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט שמואל הרבסט. כתוצאה מהליך הגישור הוחלט לבטל את האישום בתקיפה הגורמת חבלה של ממש והשגת גבול ולהאשים את מרזל בעבירה קלה הרבה יותר של תגרה. בגזר הדין נפסק כי על מרזל חל איסור לחזור ולתקוף את עיסא במשך שנה שלמה, שאם לא כן יישא במאסר של שבוע ימים. "מדובר בהליך משפטי ארוך שגדל מעבר למימידיו הטבעיים, ונדמה שסופו ראוי להסתיים", קבע נשיא בית המשפט השלום בירושלים.

עיסא עמרו הוא פעיל BDS הפועל שנים רבות נגד חיילי צה"ל שמשרתים באזור. במהלך שנות פעילותו בחברון, נרשמו עוד עימותים רבים בהם היה מעורב תוך ניסיון לפגוע בתושבי הישוב היהודי בחברון ובחיילי צה"ל.

עו"ד יצחק בם, שייצג את מרזל, מסר בתגובה: "התיק הזה הוא אנדרטה לאכיפה בררנית מצד אחד וטמטום תביעתי מצד שני. לו היה מדובר בתיק רגיל של סכסוך שכנים, התיק היה נסגר ולא נפתח מחדש. התביעה התעוררה לפתוח את התיק מחדש ולהגיש כתב אישום רק כי זה ברוך מרזל. המניעים הפסולים זועקים והם שהביאו לאחר עשר שנים של הליכים, להליך גישור והסדר מקל".