אליהו דהן ועורך דינו חיים בלייכר
אליהו דהן ועורך דינו חיים בלייכרצילום: חוננו

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ג') 15 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון על המחבל שביצע פיגוע דקירה שבו נפצע אליהו דהן באורח קשה. בנוסף, הושתו על המחבל שנת מאסר על תנאי ופיצוי לדהן בסך 258,000 ₪.

הפיגוע התרחש באוקטובר 2022 ברחוב ששת הימים בירושלים, סמוך לתחנת הרכבת הקלה. המחבל תקף את דהן באמצעות סכין, ודקר אותו באכזריות, דהן נפצע באופן קשה ופונה לבית החולים. המחבל הצליח להימלט, ונוטרל בתום מרדף בידי שוטר במגרש כדורגל סמוך.

אליהו דהן מברך ברכת הגומל בקבר שמעון הצדיקצילום: חוננו

בגזר הדין כתבו השופטים בין היתר כי "הנאשם ראה את המתלונן שאותו זיהה כיהודי בשל הכיפה שעל ראשו ומאפייני לבושו – כובע חליפה וציצית. הנאשם הלך בעקבות המתלונן ודקר אותו בגבו דקירה עוצמתית ע"מ לגרום למותו.

''ברגע אחד גדע הנאשם את תוכניותיו של המתלונן ושינה את חייו מהקצה אל הקצה, זאת בלא שהכיר את המתלונן ובלא שידע עליו דבר למעט היותו יהודי. במעשהו המתוכנן והאכזרי גרם הנאשם לפגיעה נוראה בגופו של המתלונן ובנפשו וכפסע היה מקטילת חייו", נכתב בגזר הדין.

לאחר גזר הדין נסע אליהו לקבר שמעון הצדיק בירושלים שם אמר "ברכת הגומל". אליהו עבר שיקום רפואי ארוך לאחר שתחילה העריכו הרופאים כי יהיה משותק בפלג גופו העליון וכעת הוא מסתייע בכיסא גלגלים.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את דהן הגיב לגזר הדין ואמר: "המחבל הארור ניסה לנתק את פתיל חייו של אליהו בעת שנעץ את הסכין בעמוד השדרה שלו. ברוך ה' אליהו למרות פציעתו הקשה בכוחות אמונה עצומים עובר תהליך שיקום מופלא בדרך להמשך החיים. לצערנו הפסיקה היום של בתי המשפט הישראלים מרחמת על מחבלים קטינים חרף רשעותם ופגיעתם הקטלנית. במצב זה 15 שנות מאסר ופיצוי פלילי מקסימאלי הינם הרע במיעוטו. זה הזמן לדרוש מהמחוקק לדרוש ענישה מחמירה גם על מחבלים קטינים במקרה של פיגועי טרור. מחבל אינו ראוי להסתובב מחוץ לכותלי הכלא בחייו".