שיגור רקטות מרצועת עזה
שיגור רקטות מרצועת עזהצילום: רויטרס

למרות הדיווחים על הפסקת אש קרובה בגבול עזה המשיך הג'יהאד האסלאמי לירות מטחי טילים לעבר אזור הדרום גם סמוך לחצות.

סמוך לשעה תשע הערב (רביעי) נורה מטח כבד של רקטות לעבר יישובי עוטף עזה ואזור לכיש. רקטה פגעה פגיעה ישירה בבית באשקלון וגרמה לנזק כבד. לא היו נפגעים.

ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, הגיע לזירת הנפילה בעיר ושוחח עם מרים קרן שביתה ספג פגיעה ישירה. "אני גאה בך על שפעלת בצורה נכונה, אחראית ובאופן מיידי. הנחיות פיקוד העורף מצילות חיים, ואכן הערב, קיבלנו הוכחה נוספת לכך".

"אני פונה מכאן למקבלי ההחלטות - מיגון הוא צורך חיוני והכרחי ולכל אחת ואחד מתושבי אשקלון יש את הזכות הבסיסית לכך. יש לפעול עוד היום כדי לקדם את מיגון השכונות הוותיקות ולאפשר לכלל תושבי אשקלון את המענה מציל החיים הזה", אמר גלאם.

בשדרות התפוצצה רקטה בגינת בית פרטי ואדם אחד לקה בחרדה.

כלי טיס של צה"ל תקף זמן קצר אחרי המטח עמדת ירי נ"ט של הג'יהאד האסלאמי בדרום רצועת עזה. לפי ההערכה, העמדה שימשה את חוליית הטרור שהותקפה ברכבה על ידי מטוסי צה"ל אתמול סמוך לחאן יונס, במטרה לשגר טילי נ"ט לעבר שטח ישראל.

לפני כן נשמעו אזעקות בכל רחבי הדרום וגם ברחבי גוש דן. מטח כבד של רקטות נורה מעזה ויירוטים מוצלחים נרשמו ברוב המקרים. קרוב ל-80 רקטות נורו תוך דקות אחדות סמוך לשעה שבע וחצי.

רקטה אחת פגעה במבנה של ישיבה בנתיבות וגרמה נזק. לא היו נפגעים. בבאר שבע נפצע אדם באורח קל בעת ריצה למרחב המוגן ושניים נוספים לקו בחרדה. הם טופלו על ידי חובשי מד"א ולא נזקקו לפינוי לבית חולים.

בנתיבות התקבל גם דיווח על פגיעת רסיס בבית מגורים. גבר שהיה במרחב מוגן לא נפגע ולא נזקק לטיפול רפואי. חובש רפואת חירום של מד"א מעוז ויברמן סיפר: "כשהגענו למקום ראינו הרס בסלון הבית. גבר כבן 40 התהלך במקום כשהוא ללא חבלות כלל. הוא סיפר לנו שנשמע להנחיות מצילות החיים של פיקוד העורף ונכנס מיד עם שמיעת האזעקה למרחב מוגן ובכך ניצלו חייו".

דובר צה"ל עדכן כי במהלך היום שוגרו מרצועת עזה 469 רקטות, 107 מתוכן נפלו ברצועת עזה או בים. 333 רקטות חצו לשטח ישראל ומתוכן יורטו 153. במקביל, הותקפו בעזה 133 מטרות של הג'יהאד האסלאמי.

youtube:2125779]

אזעקות נשמעו לאורך היום במועצות האזוריות בעוטף עזה, באשדוד, בשדרות ובאשקלון, וגם בתל אביב, גבעתיים, רמת גן, יבנה וגן יבנה. רקטה פגעה בגג של גן ילדים ביישוב במועצת אשכול. נזק קל נגרם, לא היו נפגעים.

במערכת הביטחון אמרו כי לראשונה בוצע יירוט מוצלח של מערכת "קלע דוד" לרקטות ששוגרו לעבר אזור תל אביב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט הגיבו הערב להמשך הירי של הג'יהאד האסלאמי מרצועת עזה - כשברקע דיווחים על הסכמה להפסקת אש שתיכנס לתוקפה בשעות הקרובות.

"הנחתנו על הג'יהאד האסלאמי בעזה את המכה הקשה בתולדותיו. בתוך שניות חוסלו שלושה מבכיריו. עד לרגע זה אף אזרח ישראלי לא נפגע", הצהיר נתניהו.

לדבריו, המערכה עדיין לא הסתיימה. "ברגעים אלו ממש כוחותינו תוקפים בעוצמה ברצועת עזה וגובים מחיר יקר מארגוני הטרור. כל מי שפוגע בנו, דמו בראשו. אנחנו אומרים למחבלים ושולחיהם, אנו רואים אתכם בכל מקום. אתם לא יכולים להתחבא ואנחנו בוחרים את המקום והזמן לתקוף אתכם. אנחנו ולא אתם. לא רק בתגובה, גם ברגיעה, הבחירה שלנו".

"לשמחתנו, עד לרגע זה אף אזרח ישראלי לא נפגע. אני מבקש מאזרחי ישראל להמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף. בחודשים האחרונים סיכלנו יותר מ-120 מחבלים. המערכה טרם הסתיימה. נמשיך לעדכן אתכם. נכנסו לזה יחד, עומדים בזה יחד וננצח יחד", הוסיף.

שר הביטחון גלנט אמר כי "בשתי היממות האחרונות צה"ל, כוחות הביטחון, הנחיתו מכה קשה על הג'יהאד האיסלאמי בעזה. פתחנו המערכה בסדרת תקיפות מוצלחות ומדוייקות. לצד סיכול הנהגת הארגון - מיד לאחר מכן הייתה תקיפה של מאות פצצות של חיל האוויר על אתרים מדוייקים ובהם יעדי ייצור של אמצעי לחימה נגדנו, יעדי אחסנה ופגיעה משמעותית בנכסי ארגון הטרור הרצחני והקטלני שיוצא מתוך עזה. כתוצאה ממהלך המנע שלנו, של תקיפה של בורות שיגור ורקטות שהוטמנו בהם, נפגעו מאות רקטות שכוונו לעבר ישראל. יורטו חוליות שתכננו לבצע ירי נ"ט לכיוון ישראל או לפגוע באזרחים וחיילים. כל הדבר הזה השאיר את הארגון הרצחני הזה ללא תשובה וללא מענה".

"לעבר מדינת ישראל נורו כ-400 רקטות. כרבע נפלו בשטח עזה. חלק ניכר מהן נפלו בשטחים פתוחים. חלק יורט ולצערנו היו כמה פגיעות בבתים. הישגי הטכנולוגיה הישראלית ומערכת הביטחון משמעותיים ביותר. השגנו הישגים משמעותיים. ההישגים הללו הושגו בראש ובראשונה כתוצאה מעוצמתו וכוחו של צה"ל, שב"כ והתיאום ביניהם. רמת התיאום, השותפות, החברות כמו שקיימת היום בין צה"ל ושב"כ, יחד עם משרד הביטחון תחת הנהגת רה"מ והקבינט, כזה דבר לא ראיתי. המרכיב הזה לבדו הוא מרכיב עוצמה רב חשיבות עבור מדינת ישראל והוא סימן לאויבים שלנו להיזהר", סיכם גלנט.