אבי בניהו
אבי בניהוצילום: Miriam Alster/Flash90

תא"ל (במיל') ודובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, מספר לערוץ 7 על תחושותיו לאחר סיום מבצע 'מגן וחץ', ממה אנחנו צריכים להיזהר ומדוע חיזוק היחסים עם טורקיה חשוב לישראל, יהא אשר יהא הנשיא הבא.

"צריכים להיזהר לא להתרגל למלחמות לוקסוס. זה לא המלחמות שמאפיינות את האזור שלנו. אין יותר מלחמות כמו ששת הימים. צריך להיזהר שהציבור לא ישלה את עצמו. המלחמה הבאה לא תהיה טיול בשמש כמו שהיה עכשיו, לא עם חיזבאללה ולא עם חמאס ולא עם האיראנים. ניהלנו מבצע טוב נגד ארגון משני בזירה משנית, החלש בין אויבנו. אמנם הוא ספג מכה קשה, אבל צריך להבין את זה", אומר בניהו בקשר למבצע 'מגן וחץ' ולאווירה הציבורית לגביו.

"כל הסבבים האלה מול הג'יהאד האיסלמי זו אסטרטגיה של הממשלות האחרונות, שאין בעצם אסטרטגיה. בניגוד לג'יהאד האיסלמי, לחמאס יש ארבעה מרסנים: מצרים שמהווה משקל נגד לירדן, יציאת הפועלים לישראל שקריטית לכלכלה, כניסת סחורות ודלק לרצועה ואחריות אזרחית לתושביה, משום היותם ריבון.

"הבעיה המרכזית של ישראל זה איראן, חיזבאללה וסוריה, איו"ש והערים המעורבות. אסור לשכוח זאת. כל מי שישב עכשיו 'ביציע' והסתכל על המשחק, ראה יכולות מודיעיניות ותעוזה מבצעית מרשימה. רואים איך צה"ל מגלח את כל שדרת המנהיגות של הג'יהאד האיסלמי. גם האופוזיציה תפקדה מעולה", לשון בניהו.

בנושא הבחירות היום (ראשון) בטורקיה, אומר בניהו: "יצא לי להיות יועץ שר הביטחון של יצחק מרדכי בין 96'-2000, בשנים שהיה שיתוף פעולה מדהים בין ישראל לטורקיה. מצד שני יצא לי להיות דובר צה"ל במרמרה כשכל היחסים נהרסו לגמרי. טורקיה היא מעצמה אזורית חשובה, עם צבא גדול מאוד וצמיחה גבוהה מאוד. היא שולטת על 'הברז' של שחרור הפליטים מסוריה לאירופה. אני חסיד גדול של ההשלמה עם טורקיה וחיזוק היחסים בין המדינות".

בניהו מסיים: "אם ארדואן יפסיד את הבחירות טורקיה תהיה יותר חילונית וזה טוב לישראל, אבל לדעתי לא יהיה שינוי מהותי במדיניות החוץ גם במצב בו ארדואן ינצח. האינטרס הטורקי הוא מה שיכתיב את מדיניות החוץ שלהם כלפינו".