אסירים בכלא ביטחוני
אסירים בכלא ביטחוניצילום: נתי שוחט, פלאש 90

בשיחה עם ערוץ 7 תיאר אורן תמם, אחיו של החייל משה תמם הי"ד, את מאבקו למניעת שחרור המחבל שרצח את אחיו, איך נודע לו על השחרור הקרוב וכיצד ייתכן שכלל לא הודיעו למשפחת תמם על הכוונה לשחרור הרוצח ממניעים הומניטריים, עקב מחלת הסרטן איתה הוא מתמודד.

אורן סיפר את הרגע שבו נודע לו על הליך שחרור המחבל: "אנחנו בהלם מוחלט. ידענו שהוא חולה סרטן ובבית חולים ותיארנו לעצמינו שעורך הדין השמאלני שלו יבקש שחרור. הופתענו כי אנחנו נפגעי עבירה, מספרי הטלפון שלנו ידועים לשב"ס, למשטרה ולגורמים המשפטיים הרלוונטיים, ובכל זאת אף אחד לא עדכן אותנו. הגענו לידיעה על שחרורו בדרך לא דרך. מסתבר שהבקשה הוגשה כבר ב-15/5 ורק אתמול התברר לנו שמתוכננת ועדת שחרורים, אז נאלצנו לעשות מהלכים מהירים".

לעניין הבעייתיות המשפטית בהליך השחרור, אמר אורן: "התברר לנו שאסיר עם רקורד כזה לא יכול בכלל לעלות לכזו ועדה. הם אפילו מודים בטעות שהעלו אותו לוועדת שחרורים רגילה. זה משהו מאוד קפקאי. המחבל הזה, ראש חוליית המחבלים, רודף את המשפחה כבר מעל שלושים שנה. הוא אפילו נשפט לשנתיים נוספות לאחר הברחת פלאפונים לכלא".

אורן טעון בביקורת קשה על התנהלות המדינה והממשלה, שמאפשרות לשחרור הזה לקרות: "אני לא מבין את מדינת ישראל, אתם אומרים שאתם ממשלת ימין על מלא. אז מה אתם אומרים עכשיו לעולם? שאתם הולכים לשחרר רוצח מטעמים הומניטריים? לא היה לרוצח הזה שום חמלה כאשר הוא עינה את אחי ורצח אותו. ארבעת הרוצחים הם ערביי ישראל מבאקה אל גרבייה, לא רחוק מאיתנו".

"הגורם הראשון שפניתי אליו זה אחראית נפגעי העבירה בשב"ס, היא הייתה בהלם ובכלל לא הכירה את זה. דיברתי גם עם הפרקליט שמייצג את המדינה בתיק ואמר שיעשו הכל כדי למנוע את זה. מה יקרה בפועל? לא יודע. אני כבר לא סומך על אף אחד. המשפחה לא סומכת על אף אחד. כל המערכות פה קרסו", אומר אורן על המהלכים שביצע.

"מה הם רוצים להראות? תמונת ניצחון של המחבל עם דגל פלסטין חזרה בכפר שלו? הוא מקבל שירות 'דלוקס' ממדינת ישראל על המחלה שלו. בכל השהות של הבן אדם הזה בכלא הוא המשיך להפעיל פעילויות טרור. ממה מדינת ישראל מפחדת? שהוא ימות? שימות! מגיע לו משמיים, אף אחד לא חס על אח שלי כשהוא רצח אותו. המקום של המחבל זה למות בכלא", אומר אורן בכאב.

אורן תיאר את פועלו בזירה הפוליטית למניעת השחרור ואמר: "איפה הממשלה? איפה שר המשפטים? השר לביטחון לאומי? נעלמו? בן גביר מעביר אותנו לשר המשפטים ושר המשפטים מעביר אותנו חזרה לשר לביטחון לאומי. אף אחד לא לוקח אחריות. איזה דוגמא הם נותנים לחיילים שיוצאים להילחם? אני לא מבין את זה".

לסיום קרא אורן להמשיך במאבק נגד שחרור המחבל שרצח את אחיו והצהיר: "צריך לעצור את המהלך הזה, אנחנו נרעיד את המדינה. אין בושה לעו"ד אביגדור פלדמן לייצג את הארכי מחבל הזה? זה פשוט הזוי. מילא אם עו"ד ערבי היה מייצג אותו, אבל יהודי בשר מבשרינו מייצג מרצח כזה. פשוט הזוי".

כזכור, המחבל וליד (נימר) דקה בן ה-61, שנידון למאסר עולם לאחר שהיה מעורב בחטיפתו ורציחתו של החייל משה תמם לפני 39 שנים, יעלה לוועדת השחרורים ביום רביעי הקרוב.

ב"ישראל היום" דווח כי עורך דינו אביגדור פלדמן הגיש בקשה לוועדת השחרורים המיוחדת אשר דנה בשחרורים בין השאר מטעמים הומניטאריים. פרקליטות מחוז מרכז הגישה בקשה למנוע את הדיון כיוון שאינו תואם לחוק.

הדיון מחר (רביעי) יעסוק תחילה בשאלה האם לוועדה יש כלל סמכות לדיון בעניינו של המחבל. יש לציין כי ישנה שאלה האם דקה כלל יגיע לוועדה מאחר והוא מאושפז בימים אלו בבית החולים במצב קשה מאד.