ליה בן נון, אוהד דהן ואורי יצחק אילוז
ליה בן נון, אוהד דהן ואורי יצחק אילוזצילום: דובר צה"ל

לוחם ולוחמת צה"ל, אורי יצחק אילוז וליה בן נון הי"ד, נרצחו בלילה שבין שישי לשבת על ידי שוטר מצרי, שעות לאחר שכוחות צה"ל סיכלו הברחת סמים בשווי מיליון וחצי שקלים באזור הר חריף בגבול מצרים.

מאוחר יותר היתה היתקלות נוספת שבה נהרג חייל צה"ל שלישי, אוהד דהן הי"ד. בתקרית הזו חוסל המחבל.

לוחמת צה"ל ליה בן נון, בת 19 מראשון לציון ואורי יצחק אילוז בן 20 מצפת, שניהם מגדוד ברדלס, נהרגו בגבול מצרים, באזור שבו כמה שעות לפני כן סוכלה הברחת סמים. מספר שעות לאחר מכן זוהה המחבל, שוטר מצרי, בשטח ישראל, ולוחמי צה''ל חיסלו אותו.

בתקרית הזו נהרג לוחם מגדוד קרקל, סמל ראשון אוהד דהן, בן 20 מאופקים. דהן נורה בחילופי אש שהסתיימו בחיסול המחבל. נמסר כי המחבל אותר על-ידי רחפן קילומטר וחצי לתוך שטח ישראל. בצה"ל מתחקרים אם מזג האוויר פגע במערכת ההתרעה של הגדר. על המחבל נמצאו אמצעי לחימה וספר קוראן.

הלוויתו של סמ"ר אוהד דהן הי"ד שנרצח בקרב עם מחבלים תיערך מחר (ראשון) בשעה 12:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין באופקים.

התחקיר הצבאי העלה כי המחבל עבר דרך מעבר בגדר שקיים בתיאום בין צה"ל לצבא המצרי ומשמש כשער לוגיסטי. שני הלוחמים לא הספיקו לראות אותו לפני שהוא פתח בירי והרג אותם. הקשר עם הלוחמים בעמדת השמירה אבד ב-04:15, ב-09:00 הם נמצאו ללא רוח חיים כשפצעי ירי על גופם.

הרמטכ"ל בגבול מצרים
הרמטכ"ל בגבול מצריםצילום: דובר צה"ל

הרמטכ''ל רב-אלוף הרצי הלוי קיים הערכת מצב בחטיבה המרחבית פארן. הרמטכ"ל תחקר במקום את השתלשלות האירועים לאורך היום יחד עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף אליעזר טולדנו, מפקד אוגדה 80, תת-אלוף איציק כהן, וראש חטיבת תבל, תת-אלוף אפי דפרין.

הלוי אמר: "מדובר באירוע קשה, במהלכו נפלו שני לוחמים ולוחמת צה"ל, מטובי בנינו ובנותינו בפעילות מבצעית לשמירה על הביטחון בגבול מצרים. בסיומם של חילופי אש, בהם חתרו לוחמי צה"ל למגע, המחבל נהרג.
האירוע מתרחש בגבול בו מתבצעות פעילויות מבצעיות מדי לילה. אנו מתחקרים את האירוע בצורה יסודית ומעמיקה, יחד עם צבא מצרים, ונפיק את הלקחים הנדרשים. הלוחמים והלוחמות מילאו את תפקידם ומנעו בפעילותם פגיעה נוספת בכוחות ובעורף הישראלי. מבקש מכאן לחזק את המשפחות על האובדן".

מדובר צה"ל נמסר בנוגע לנפילתו של סמ"ר אוהד דהן, כי "במהלך סריקות אחר המחבל שהרג את ליה בן נון ז"ל ולוחם צה"ל נוסף, זיהה כוח צה"ל את המחבל בשטח ישראל, במקום התפתחו חילופי אש. סמ"ר אוהד דהן, לוחם חי"ר גבולות בגדוד ברדלס, נהרג במהלך חילופי האש עם המחבל. הלוחמים והמפקדים בכוח חתרו למגע, ירו והרגו את המחבל".

מעיריית אופקים נמסר: "אופקים כולה אבלה וכואבת את נפילתו של לוחם צה"ל, סמ"ר אוהד דהן ז"ל, תושב העיר, במהלך חילופי אש בגבול מצרים. אוהד היקר פעל באומץ לב לאתר את המחבל המצרי שהרג שני לוחמים, לחתור למגע ולחסל אותו. עם קבלת הבשורה המרה יצאו צוותים מטעם המחלקה לשירותים קהילתיים ומינהל החינוך לבית המשפחה, והם עומדים לרשותה ככל שיידרש בשעות קשות אלו. בשם כל תושבי העיר אנו שולחים תנחומים להורים, איתן ואירה, לאחים להב ושוהם, ולכל בני המשפחה. יהי זכרו ברוך ונשמתו צרורה בצרור החיים".

חברתו של סמ"ר אוהד דהן אמרה לחדשות 13: "הוא גיבור. לכל מקום שהוא הגיע הוא רצה להיות בטופ. הוא חתר למגע בשביל להרוג את המחבל ונהרג. גיבור ישראל. היה חייל מצחיק שתמיד עזר לכולם". חברתה למחלקה של ליה בן נון אמרה לחדשות 13: "היא הייתה ילדה עם אנרגיות, עם החיוך הכי יפה שיש ותמיד שמה את חברים שלה לפניה. לא אשכח מלאך כמוה".

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ספד לסמ"ר אורי יצחק אילוז ז"ל. "אבל כבד ונורא נפל על העיר צפת ,עם היוודע על הירצחו של סמל ראשון אורי אילוז ז"ל. אורי ז"ל, מלח הארץ, בוגר הישיבה התיכונית אמי"ת צפת עשה שנת שירות במכינת מעשה. התגייס במרץ 22, לשירות משמעותי בגדוד ברדלס בגבול מצרים, סיים קורס מכ"ים כלוחם ואמור היה לצאת לקורס קצינים. אין מילים שיוכלו לנחם הורים שצריכים לקבור את ילדם, אין מילים שיוכלו להסביר את הכאב הבלתי נתפס. אני יחד עם העיר כולה משתתפים בצער המשפחה -שי וליאת אילוז אחיותיו עדן וגל ואחיו נועם ובצער כל משפחתו המורחבת, חבריו ומכריו. אני מבקש להשתתף גם בצער משפחות שני הלוחמים שנרצחו באותו הפיגוע".

בישיבת אמית צפת התכנסו חבריו של אורי יצחק אילוז הי"ד. נדביה נאה שהיה מנהלו של אורי בישיבה אמר כי "אורי היה נער מאיר פנים ונעים הליכות, חבר אמיתי, אידאליסט ולוחם. אורי היה ספוג בערכי משפחת אילוז, משפחה שהיא כולה אוהבת אדם ואוהבת תורה ולב כולנו עימם בשעה קשה זו. הערב התכנסו בישיבה הבוגרים והתלמידים הכואבים לתפילה ללימוד ולחיזוק עם נפילת האסון על בית הישיבה ועל העיר צפת".

שר הביטחון יואב גלנט ושר ההגנה המצרי, רב-אלוף מוחמד אחמד זכי, שוחחו הערב בעקבות פיגוע הירי הקשה בגבול מצרים בו נהרגו שלושה לוחמי צה"ל. השר גלנט הביע את הערכתו למחויבות שר ההגנה המצרי לחקירה משותפת של פרטי האירוע החמור, והדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בחקירת הפיגוע למניעת מקרים נוספים בעתיד.

שר הביטחון גלנט אמר לשר ההגנה המצרי כי מערכת היחסים בין ישראל למצרים חשובה מאוד לשתי המדינות, וכי על שני הצדדים לוודא שהאירוע הקשה לא יפגע במערכת היחסים הביטחוניים הטובה בין המדינות. בסיום השיחה, השניים סיכמו להמשיך את הקשר הישיר ביניהם, למניעת אירועי טרור בעתיד ולחיזוק מערכת היחסים בין המדינות.

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר במוצאי שבת: "שבת כה עצובה. נחרדנו מהידיעה על נפילתם של לוחמת ושני לוחמי צה"ל בתקריות הבוקר בגבול מצרים. אין מילים שיתארו את הכאב והאובדן. יחד עם העם כולו, אני שולח תנחומים כנים למשפחותיהם ומשתתף באבלן בשעה קשה זו. ננצור את זכרם ונמשיך להגן על גבולותינו בנחישות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: ''האירוע הקטלני בגבול מצרים במהלך השבת הוא חמור וחריג ויבדק עד תום. אני מבקש לשבח את כוחותינו שחתרו למגע וחיסלו את המחבל. יחד עם כל עם ישראל אני מבקש להשתתף בצער המשפחות של סמל ליה בן נון ז"ל, סמ"ר אוהד דהן ז"ל, והלוחם הנוסף ששמו טרם הותר לפרסום, ולאחל החלמה לפצועים. ליבנו עם המשפחות ביגונם העומק''.