ילדים מביטים בסלולרי
ילדים מביטים בסלולריצילום: ISTOCK

תושבי העיירה גרייסטונס באירלנד החליטו להילחם בתופעת ההתמכרות של ילדים לטלפונים ניידים.

הורי התלמידים בכל שמונת בתי הספר היסודיים בעיירה נפגשו והגיעו להסכמה כי ילדיהם לא יקבלו ולא יוכלו להשתמש בטלפונים ניידים עד שיגיעו לגיל חטיבת ביניים.

ועד ההורים בבתי הספר המקומיים סיפר בהודעה כי ההחלטה למנוע מילדי העיירה להשתמש בטלפונים ניידים התקבלה עקב החששות שהסמארטפונים גורמים להתמכרות, חרדות וחופשים את הילדים לתכנים לא ראויים.

על פי ההסכם שנחתם בין ההורים, הילדים לא יקבלו גישה לטלפונים ניידים בבתים, בבתי הספר ובכל מקום אחר, עד שיגיעו לגיל חטיבת ביניים.

לורה בורן, שילדיה לומדים בבית ספר יסודי, בירכה על ההחלטה והסבירה אותה. "אם כולם עושים את זה, אתה לא מרגיש שאתה האדם המוזר. זה עושה את זה הרבה יותר קל להגיד לילדים 'לא'. ככל שנוכל לשמור על תמימותם יותר זמן, כך ייטב".

מי שעמדה מאחורי היוזמה היא מנהלת בית ספר מקומי, רייצ'ל הארפר, שהסבירה מה עומד מאחורי ההחלטה. "הילדות הולכת ומתקצרת. ילדים בני תשע החליטו לבקש סמארטפונים. זה החל להתרחש בגיל צעיר יותר ויותר, יכולנו לראות את זה מתרחש לנגד עינינו".

היוזמה החדשה תפסה כותרות באירלנד, ושר הבריאות האירי סטיבן דונלי החליט להמליץ עליה כמדיניות לאומית ולמנוע מילדי המדינה גישה לטלפונים ניידים עד לגיל חטיבת הביניים. "אירלנד יכולה וחייבת להיות מובילה עולמית בהתחייבות שילדים וצעירים לא יהיו יעד ולא יפגעו מהאינטראקציות שלהם עם העולם הדיגיטלי. עלינו להקל על ההורים להגביל את התוכן שילדיהם נחשפים אליו", כתב דונלי בעיתון Irish Times.