הדיון בוועדת העבודה והרווחה
הדיון בוועדת העבודה והרווחהצילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר, השתתף היום (א') יחד עם סמנכ"לית וראש אגף השיקום, לימור לוריא, בדיון בועדת העבודה והרווחה של הכנסת, שפותח מרתון דיונים להשלמת חקיקת התיקונים לחוק נכי צה"ל.

בפתח דבריו, הודה המנכ"ל זמיר ליו"ר הועדה, ח"כ ישראל אייכלר: "אנחנו מעריכים מאוד את החשיבות הרבה, שאתה וחברי הכנסת שהגיעו לדיון, מייחסים לטיפול בכלל נכי צה"ל ובמתמודדים עם פוסט טראומה בפרט. בכל רגע שהחקיקה מתעכבת, מי שנפגעים הם נכי צה"ל. לכן אנחנו רוצים להאיץ את החקיקה כמה שניתן. זו החובה המוסרית והערכית שלנו. אנחנו רוצים לתת לכם את כל מה שצריך ואפשר לתת''.

''החקיקה היא קריטית לנכי צה"ל. היא תעגן את הזכויות שלכם, בדגש על נפגעי הנפש והפוסט טראומה ותהיה בסיס להרחבת ההטבות בהמשך. אנחנו רוצים לשמוע אתכם, נכי צה"ל. גם אם יש מחלוקות, הכוונות שלנו טהורות. הגענו לכאן באוזן קשבת. אפשר להשפיע ולשנות. זו ההנחיה של שר הביטחון ושלי לעובדי משרד הביטחון", אמר.

מנכ"ל משרד הביטחון הודיע בדיון, כי בתיאום בין שר הביטחון יואב גלנט ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אייכלר ולארגון נכי צה"ל, החלה לפעול ועדת מומחים שתבחן את הקשר בין פוסט טראומה למחלות נלוות, בראש הוועדה עומדת אל"מ במיל' מאיה הלר שכיהנה כשופטת בית הדין הצבאי לערעורים. החברים בוועדה: פרופ' מארק וייזר, מנהל החטיבה הפסיכיאטרית במרכז הרפואי שיבא תל השומר, פרופ' האוורד עמיטל, מנהל המכון למחלות אוטואימוניות במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

הוועדה תבחן, באמצעות מחקר, את הקשר הסיבתי הרפואי שבין פוסט טראומה (PTSD) לבין מחלות שונות וגיבוש המלצות להכרה במחלות אלו כמחלות שנגרמו כתוצאה מהתמודדות עם פוסט טראומה. המלצות הוועדה יגובשו בתוך שלושה חודשים ויתבססו על המחקר הספרותי בנושא, המלצותיה יסייעו לאגף השיקום בבניית מסלול מהיר להכרה וטיפול במחלות אלו בנכי צה"ל המתמודדים עם פוסט טראומה.

זמיר הודיע על הקמת ועדת מומחים נוספת, בראשות יחיאל שרשבסקי, פסיכולוג קליני ומומחה בתחום שיקום הנפש, שבוחנת בימים אלה את הצרכים הייחודיים למתמודדים עם פוסט טראומה בתחום הדיור. הצורך בהקמת הוועדה עלה מתוך שיח רציף שהתקיים עם נכי צה"ל ונציגי ארגון נכי צה"ל. הוועדה תגיש את המלצותיה בתחילת יולי, משרד הביטחון יפעל להטמיע אותן בחקיקה, עוד במהלך מושב הכנסת הנוכחי.

מנכ"ל משרד הביטחון הציג בוועדה יותר מ-90 מהלכים חדשים, שביצע משרד הביטחון במסגרת רפורמת 'נפש אחת' למען נכי צה"ל, בהם מהלכים רבים לשיפור הטיפול במתמודדים עם פוסט טראומה.

המנכ"ל זמיר הודיע כי בתוך שבועיים יפרסם המשרד להערות הציבור תזכיר חוק להשלמת החקיקה, שבו בשורות נוספות לנכי צה"ל, לצד עיגון המצב הקיים בחקיקה. "אני מסתכל לכולכם בעיניים. העסק תקוע 12 שנה, בגלל ויכוחים אינסופיים על החקיקה. תחת מדיניות שר הביטחון, אנחנו מתכוונים לדחוף את הליכי החקיקה בכל הכוח, כי אנחנו פה בשבילכם. התחלנו בהחלטת ממשלה לעדכון תעריפי הדיור והרכב הרפואי, שאני התעקשתי להוביל, כדי שלא נבזבז זמן ונתחיל לתת לכם את הכסף שמגיע לכם. אנחנו חייבים חקיקה ומצפים מכם להעיר לנו הערות. אנחנו בתוך מרתון ואני קורא לכם, נכי צה"ל, להעיר הערות כדי שנוכל להטמיע אותן".

המנכ"ל זמיר פנה אל נכי צה"ל שהשתתפו בדיון ואמר: "אתם חשובים לנו, נקשיב לכל אחד ואחת מכם ונחזור לשולחן העבודה. נעשה את הכל כדי להביא לכם את המקסימום".