מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלרצילום: יוד צילומים

לאחר סערת ניתוקי החשמל בסוף השבוע האחרון, מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר טוען כי ישובים בהם מתגוררים דתיים חוברו לחשמל כדי לא לפגוע בהם בשבת ואילו ישובים אחרים נותקו.

בוועידת איגוד המנכ"לים והמזכירים ברשויות המקומיות התייחס שפיגלר לסערה סביב הניתוקים: "ביום שישי הייתה התנהלות של ניתוקי חשמל יזומים, אבל לא יכול להיות שמנתקים מקומות מסוימים ואחרים לא. ביום שישי האחרון, בערב שבת היו אנשים דתיים שעובדים עם פלטות ומכשירים חשמליים שברגע שהיו ניתוקי חשמל המכשירים לא חוזרים לפעול ופוגעים בשבת שלהם, לכן יצאה הוראה נחרצת לחבר לרשת החשמל לפני כניסת שבת, את כל אותם ישובים בהם מתגוררים רוב דתי ולנתק מרשת החשמל מקומות אחרים בארץ".

דבריו של שפיגלר עוררו סערה וחברת הכנסת מירב מיכאלי הגיבה: "מי נתן את ההוראה ביום שישי לנתק מהחשמל יישובים עם רוב חילוני ולחבר לחשמל יישובים עם רוב דתי וחרדי? איך בדיוק נבדקה זהות היישוב? האם מעתה ואילך זכאות לחיבור לחשמל תהיה לפי גודל הכיפה והשביס? או אולי לפי אחוז ההצבעה למפלגות הקואליציה? חבורת חדלי אישים שלא מסוגלים לנהל משק חשמל שיבטיח אספקת חשמל בסיסית בצורה סדירה, כמו בכל מדינה מתוקנת אחרת. ככה אתם רוצים לנהל את המדינה? לא פלא שככה היא נראית".

את דבריו של שפיגלר ואת תגובת מיכאלי הפריך העיתונאי החרדי אריה ארליך שכתב למיכאלי: "את יודעת שהעיר מודיעין עילית (73,000 תושבים) הייתה שרויה בעלטה לאורך רוב השבת האחרונה? שאזורים שלמים בבני ברק היו מנותקים מחשמל בשישי ובשבת? מילא לשסות - זה המקצוע שלך. אבל כמה אפשר להיות מטומטמת על מלא?".

בהמשך דבריו של שפיגלר הוא הוסיף כי גם חלקים שונים בדרום הארץ בהם יש רפתות שיש בהם בעלי חיים שהיו בשמש היוקדת ובכדי למנוע תמותת בעלי החיים, חוברו לאספקת החשמל וניתקו מקומות אחרים.

"ביום שישי לצערי הרבה הייתה התנהלות לא תקינה. 300,000 היו מנותקים מרשת החשמל. בשנת 2018 הוחלט להשיק רפורמה והוציאו יחידה אורגנית פנימית שהייתה בחברת החשמל, הוציאו מחברת חשמל והקימו את חברת נוגה. הסמכויות של נוגה קובעות איזה תחנה תופעל ואיזה תחנה תושבת", סיפר.

לדבריו, "על מנת להפעיל תחנת כוח גם בחברת חשמל וגם יצרנים פרטיים צריך להפעיל את חברת נוגה שמנהלת את התחנות ביחס לאומדנים של הצריכה שהיא מנתחת. ביום רביעי קיבלנו הוראה מנוגה להפעיל שתי יחידות ייצור באורות רבין ועשינו את זה. צריך להבין שמדובר בהפעלות תחנות כוח זה לוקח זמן. מדובר בתחנות ותיקות עם מערכת הפעלה פחמית ישנה שלוקח בין 36 שעות ל- 40 שעות מרגע שמתניעים את התחנה עד לרגע שהיא מייצרת חשמל. לקח זמן עד שהן הופעלו, מעבר לזה לא נדרשנו להפעיל תחנות כוח נוספות, למרות שהיו שתי תחנות כוח נוספות באורות רבין ורוטנברג, ברור שאם היינו מקבלים הנחיה להתניע את התחנות הנוספות לא היה מחסור באנרגיה ולא היתה מנורה אחת במדינה שלא הייתה דולקת".

"לצערי לא לקחו מרווח סביר, אף אחד לא עשה זאת בזדון. היה חסר בחשמל ואת החסר הזה היו חייבים לאזן באמצעות הפסקות חשמל. לא רצינו להימצא ביום שבו תחנות כוח מפסיקות לעבוד ואין אספקת חשמל לישובים במדינה", הסביר.

"מדינת ישראל לא עושה מספיק אם בכלל לבער בירוקרטיה ופישוט הסרבול. לצערי זה מוביל למקומות שאף מדינה נורמלית לא רוצה להימצא בהם. זה היה מקרה חריג מאוד וקשה מאוד. האמת בעובדות. מחברת נוגה נאמר שהם לא לקחו בחשבון שתהיה צריכה כל כך גדולה של אנרגיה. הם חששו להפעיל תחנות כוח אחרות שמא יאמרו להם אחרי זה למה הם הפעילו תחנת כוח עם צריכה פחמית".

שפיגלר הבטיח כי בחברה יעשו הכל כדי להפיק לקחים כדי שלא יהיו הפסקות חשמל נוספות. עוד הוסיף שפיגלר לסיום: "לצערי בנגב אין משילות. אין הולכה בדרום כי אנו פורסים קווים והבדואים לוקחים אותם. לא מצליחים להשלים את הפעילות הזו של הקו הזה שיוליך אנרגיה נקיה מהדרום למרכז הארץ למרות שאנו מתואמים עם כוחות הבטחון ועדיין זה לא הולך. כולם מודעים לבעיה".