בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שינה את דעתו על חוק היועמ"שים שהממשלה תכננה להעביר במסגרת החקיקה המשפטית, ומגלה כי כיום הוא חושב שהיועמ"שים של משרדי הממשלה לא יכולים להתמנות על ידי השר הממונה במסגרת משרת אמון.

בראיון לשאול אמסטרדמסקי בתאגיד "כאן" סיפר סמוטריץ': "אני בעבר תמכתי ביועמ"ש כמשרות אמון, אני עכשיו חושב שזו שגיאה. אני כן חושב שצריך לקבוע שיועץ משפטי הוא יועץ ולא מחייב, הוא לא שחקן וטו, בסדר? יכול להיות שכן ביחס לפקידות יותר זוטרה אבל הוא לא יכול להיות שחקן וטו עלי, ולהגיד לי מה מותר ומה אסור, כמו שהיועצת אמרה לי 'אתה לא מביא לממשלה שתביא לכנסת חקיקה של ניהול סיכונים קצת יותר גמיש בעולם התרופות'.

''אני חושב שצריכה להיות דרך להעביר מתפקידו יועץ משפט שלא מצליח להסתדר עם השר שלו, אבל אני חושב שהמינוי צריך להישאר כפי שהוא היום בוועדת איתור מקצועית''.

סמוטריץ' הסביר מה גרם לו לשנות את דעתו: ''מכיוון שהחוויה שלי במשרד האוצר, בסוף הלשכה המשפטית שלנו זאת מכונה מטורפת לחיוב, בסדר? 36 עורכי דין עובדים... אי אפשר היה להביא חוק הסדרים ותקציב כזה בלי מערכת כזאת. ולהנחית עליה עכשיו מישהו מבחוץ שלא מכיר את המערכת, שלא חי את הדינמיקה שלה, זאת בעיה. עד שהוא ילמד, עד שהוא יבין, עד שהוא ירכוש את האמון ואת יחסי העבודה כדי להפעיל, כדי לעמוד בראש מערכת כזו של 36 עורכי דין טובים, מקצועיים, שעובדים באמת סביב השעון זה תהליך שייקח זמן, לא בגלל שאני מפחד שמישהו ימנה איזה עורך דין לא רציני, כי הדבר הנכון הוא שיש בסוף אנשים שגדלים בתוך מערכת''.

שר האוצר סמוטריץ' רציני לגבי קידום החקיקה המשפטית והיה שמח לעשות זאת בהידברות: "אני חושב שיש עוד דברים, ולכן השיח הוא חשוב והדיאלוג הוא חשוב, וההקשבה היא חשובה, ואני לא חושב שכל החוכמה נמצאת אצלנו וגם אנחנו יודעים לתקן דברים, אבל אני אומר חד משמעית - הרפורמה תתקדם מכיוון שחייבים לבצע את התיקונים האלה במערכת המשפט הישראלית.

''זה קריטי לביטחון שלנו, לביטחון האישי שלנו, זה קריטי לכלכלה, זה קריטי לזכויות ולחירויות שלנו, זה קריטי למשילות בסיסית של ממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות, קיבלה מנדט וצריכה לקבל יכולת לממש את המנדט ושוב, אחרת הציבור יבוא אליי בטענות שאני לא מוריד את יוקר המחיה כשאני מנסה ולא נותנים לי, וזה נכון גם אצל השר לביטחון לאומי ביחס לצעדים שצריך לעשות כדי להצליח למגר את הפשיעה בחברה הערבית'', הוסיף סמוטריץ'.