הפגנה נגד ניאו נאצים באירופה
הפגנה נגד ניאו נאצים באירופהצילום: iStock

עשרה ימים בלבד לאחר שנכנס לתפקידו: שר הכלכלה של פינלנד, וילהלם יונילה, הודיע על התפטרותו מהתפקיד לאחר שהואשם בסדרת התבטאויות שרבים במדינה פירשו כתמיכה בנאציזם.

בכנס בחירות שקיים בשנת 2019 בעיר טורקו התייחס יונילה למספר 88, המייצג את ראשי התיבות "הייל היטלר", וסיפר בגאווה כי זהו המספר ששימש אותו עצמו במהלך מערכת הבחירות וכן את המועמד המקומי מטעם מפלגת הימין הקיצוני "מפלגת הפינים". מספר שבועות לאחר מכן שוב בירך יונילה מעומד אחר ש"זכה" גם הוא למספר 88 במערכת הבחירות.

"קודם כל, מזל טוב על מספר מצוין בבחירות. אני יודע שזה קלף מנצח. ה-88 הזה מתייחס כמובן גם ל"הייל היטלר", אבל בואו לא נתעכב על זה", אמר יונילה, לטענתו בהומור בלבד. אלא שמפלגות האופוזיציה האשימו את הפוליטיקאי בן ה-41, חבר "מפלגת הפינים" הימין קיצונית, בהתבטאויות תמיכה בנאציזם. בשבוע שעבר הוגשה נגדו הצעת אי אמון בפרלמנט הפיני, אך הוא הצליח לשרוד אותה.

"למען המשך הממשלה והמוניטין של פינלנד, אני רואה שזה בלתי אפשרי עבורי להמשיך בתפקידי כשר באופן משביע רצון", אמר יונילה בהצהרה לתקשורת ביום שישי.

בעקבות הביקורת שהופנתה נגדו על התבטאויותיו בנושא המספר 88 המייצג את ראשי התיבות "הייל היטלר", כתב יונילה ברשתות החברתיות כי הוא מתחרט על "בדיחה חסרת טעם", לדבריו. "אני מקווה שלכולם ברור שאני מגנה את השואה, את האנטישמיות ואת כל המעשים האנטישמיים בחריפות ובצורה חד משמעית", כתב יונילה.