השר גלנט בוועדת העבודה
השר גלנט בוועדת העבודהצילום: דוברות הכנסת - נעם מושקוביץ

שר הביטחון, יואב גלנט, בתאום עם יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ ישראל אייכלר, אישר את המלצות הועדה לבחינת מענים בדיור למתמודדים עם פוסט טראומה ופגועי גוף ונפש. ההמלצות יוטמעו בפרק הסיוע בדיור בחוק הנכים, עוד במושב הכנסת הנוכחי והן נאמדות בכ-150 מיליון שקל.

את הועדה מינה מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר, בתאום עם יו"ר ארגון נכי צה"ל, עו"ד עידן קלימן. בראש הועדה עמד יחיאל שרשבסקי, פסיכולוג ולשעבר ראש מערך השיקום הפסיכיאטרי במשרד הבריאות.

חברי הועדה הנוספים הם דר' גדי לובין, פסיכיאטר ומנהל המרכז לבריאות הנפש הירושלמי של משרד הבריאות ואבי אורן, עובד סוציאלי ויו"ר המועצה הארצית לשיקום פסיכיאטרי בקהילה. עו"ד דורון נגרין שימש כחבר ומרכז הועדה.

הועדה פגשה עשרות נפגעי ונפגעות ראש, נפש וטראומה, לצד בני משפחה מטפלים, בחנה למעלה מ-150 הצעות של נכי צה"ל, התייעצה עם המומחים המובילים במדינת ישראל ובחנה את הטיפול הניתן למתמודדי פוסט טראומה במדינות שונות בעולם.

עיקרי ההמלצות שאושרו:

1. משרד הביטחון ישווה את הסיוע הניתן במענקים והלוואות לצרכי דיור לזה הניתן לנפגעי גפיים תחתונות (באותה דרגת נכות). סף הזכאות לסיוע בדיור יירד מ-50% נכות ל-35%.

2. יינתן סיוע במענק להתאמת דירה (כפי שניתן לנכים פיזיים) לנפגעים הזקוקים למרחב שקט ואשר גרים בדירות שלא מאפשרות יצירת מרחב שכזה. אם יתברר כי יש צורך בהחלפת דירה, יושוו המענק וההלוואה לאלה הניתנים לפגועי גפיים תחתונות באותה דרגת נכות. נפגעים אשר חל שינוי באחוזי הנכות שלהם או בהרכב המשפחתי, יוכלו לקבל הלוואה לצורך התאמת דירתם או החלפת דירתם במידת הצורך, גם אם קיבלו בעבר סיוע לדיור.

3. הוועדה ממליצה להקים ועדת חריגים ייעודית שבסמכותה לאשר את מתן סיוע המקובל לדיור, גם עבור פתרונות חריגים בכל דרך שתמצא לנכון.

4. משרד הביטחון יתקשר עם גוף מקצועי לייעוץ פיננסי, המתמחה בדיור שיעניק ליווי לכל נכה המוכר כנפגע נפש או ראש או פוסט טראומה, החל מרגע שיבחר בכך ועד לרכישת דירה. זאת - ללא תלות באחוזי הפגיעה. הייעוץ הפיננסי יינתן סמוך ככל הניתן לשלב ההכרה ויכלול תכנית פיננסית ארוכת טווח לצורך הגעה להון ראשוני לשם רכישת דירה, בשים לב לגובה התגמול הלא מבוטל שמשלם משרד הביטחון.

5. משרד הביטחון יקים מערך בתי הפוגה (Respite Houses) שיהוו מקלט למספר ימים ויאפשרו התנתקות לצורך הפגה והתארגנות. מסגרות אלו יצטרפו לבית המאזן, הבית הבטוח ובית המעבר שהוקמו לאחרונה על-ידי אגף השיקום. בנוסף, משרד הביטחון יקים מסגרות שיקומיות לטווח הביניים, בהן יינתן סיוע באוריינטציה שיקומית ובעצימות משתנה לתקופה של עד שנתיים. המסגרת תסייע לנפגעים ברכישה מחדש של יכולות עצמאיות, העצמת יכולות תעסוקה או הכוונה לרכישת מקצוע, כל זה תוך מעטפת טיפולית שתתמקד בעיבוד הטראומה ובנייה מחדש של יכולות חברתיות.