מערכת קלע דוד
מערכת קלע דודצילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון

בחיל האוויר ובחברת "רפאל" עדכנו היום (ראשון) כי השלימו בהצלחה סדרת אימונים וניסויים פורצת דרך בדרום הארץ, אשר כללה יירוטים מוצלחים של מערכת 'קלע דוד' במספר תרחישים מאתגרים ומורכבים - מול איומים מתקדמים, אשר מרחיבים את יכולת המערכת ומשפרים באופן משמעותי את שכבות ההגנה האווירית של מדינת ישראל.

בסדרה נבחנו היכולות הקיימות של המערכת במספר תרחישים מאתגרים, המוכיחים את יכולות מערכת הנשק בזמן עימות. הצלחת המודל הינה אבן דרך חשובה נוספת בקליטה המבצעית של המערכת בחיל האוויר, כנגד מגוון האיומים בזירות הלחימה השונות של צה"ל.

במהלך האימונים נכחו נציגים בכירים מהסוכנות האמריקאית להגנה מטילים MDA, שותפים יחד עם מנהלת חומה שבמפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) בפיתוח ויצור מערכת ׳קלע דוד׳.

מערכת ‘קלע דוד׳ מהווה שכבת הגנה מרכזית במערך הארצי להגנה אווירית הכולל גם את מערכות חץ, כיפת ברזל וכיפת ברזל ימית, שאת פיתוחם מוביל משרד הביטחון באמצעות מנהלת חומה שבמפא"ת.

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר בירך על קפיצת המדרגה הנוספת ביכולות מערכת 'קלע דוד'. ראש מפא"ת במשרד הביטחון, תא"ל (מיל׳) ד"ר דניאל גולד, אמר כי "במהלך מבצע "מגן וחץ" חזינו לראשונה ביכולותיה המבצעיות של מערכת קלע דוד.

בפעילות המאתגרת שזה עתה הסתיימה, חזינו ביכולות המורחבות המבצעיות של המערכת המוכיחות את היתרון האיכותי והעליונות הטכנולוגית של מדינת ישראל בכלל ובעולם ההגנה מטילים בפרט כחלק מתפיסת השכבות הכוללת את כיפת ברזל ומערכת הנשק חץ".

תת-אלוף איל גרינבוים, ראש מטה חיל האוויר אמר כי "ביחד עם שותפיו לבניין הכוח במערכת הביטחון ובתעשיות השונות פועל יומם וליל למיצוי פוטנציאל היכולות לטובת הגנת שמי המדינה מפני האיומים השונים והמתפתחים. במודל זה נבחנו יכולות גדוד 66 (קלע דוד) בשילוב מערך הגילוי הארצי ליירוט מטרות בתרחישים שונים. הלוחמות והלוחמים הוכיחו שוב את כשירותם הגבוהה. הערכתי הרבה לכל העוסקים במלאכה".

ראש מנהלת חומה במפא"ת שבמשרד הביטחון, משה פתאל: "מנהלת חומה שבמפא"ת ממשיכה, כל העת, לשדרג את יכולות קלע דוד, יחד עם הסוכנות האמריקאית להגנה מפני טילים, חיל האוויר והתעשיות הביטחוניות. זאת כדי להגביר את האפקטיביות שלה מול התפתחות האיומים בזירה. בסדרת האימונים והניסויים בחנו בהצלחה יכולות ייחודיות למערכת במספר תרחישי קצה מורכבים.

באמצעות אותן היכולות, לוחמות ולוחמי קלע דוד זיהו בהצלחה באמצעות המערכת את האיומים ושיגרו לעברם את מיירטי קלע דוד, אשר השמידו את המטרות בדיוק מושלם".

ר׳ מנהלת מגן, אלוף-משנה ט׳: "ההצלחה באימון מצטרפת ליירוטים המבצעיים המוצלחים של גדוד 66 במבצע 'מגן וחץ' ומוכיחה את יכולות מערכת הנשק 'קלע דוד' מול תרחיש תקיפה רב זירתי. ביצוע אימון הכולל יירוט חי במערכת נשק מבצעית המופעלת על ידי חיל האוויר מקנה ביטחון רב בהפעלת המערכות בחיל האוויר והנו חלק מתוכנית רב שנתית של שיפור המוכנות של מערכות ההגנה מול איומים מאיראן בפרט ומזירות נוספות בכלל".

סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת הגנה אווירית ברפאל, תת-אלוף במיל' פיני יונגמן אמר כי "הצלחת סדרת האימונים והניסויים במערכת 'קלע דוד' להוספת יכולות מבצעיות, מהווה פריצת דרך נוספת שרפאל מובילה להתמודדות עם איומים קיימים ומתפתחים. במבצע "מגן וחץ" הופעלה מערכת 'קלע דוד' ויירטה בהצלחה שני איומים במסגרת פעילות מבצעית מרשימה אשר הגנה על אזרחי המדינה, כפי שעושה שנים המערכת האחות "כיפת ברזל". אנו גאים על חלקה של רפאל, בשיתוף חיל האוויר, מנהלת חומה במפא"ת, במשימה להבטיח את עוצמתה הביטחונית והטכנולוגית של מדינת ישראל".