נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיותצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פורום 'קהלת' מגיב לפסילת החוק נגד מסתננים על ידי בג"ץ וטוען כי ההחלטה פוגעת בשלטון החוק על גבולות ישראל.

"בג"ץ שב ומבטל היום חוק נוסף העוסק במדיניות ההגירה לישראל, תוך המחשת הכשל שאליו הובילה המהפכה החוקתית", אמרו בקהלת.

"בית-המשפט איננו נושא באחריות ובסמכות לנהל את מדיניות ההגירה לישראל, אך פונה שוב ושוב אל 'נשק יום הדין' של ביטול חקיקה ראשית של הכנסת, תוך השפעה דרמטית על אופייה העתידי של ישראל כמדינת לאום יהודית".

עוד אמרו כי "בית-המשפט התעלם גם מחוק-יסוד: הלאום שקובע את השיקול הלאומי כשיקול מרכזי בסוגיות מעין אלה".

לדברי הפורום, "החוק שנפסל היום עיגן תמריץ כלכלי לעובדים זרים לעזוב מיד עם תום רשיונם, אחרת יספגו ניכויים מהפיקדון הפנסיוני שצברו. פי שכתב השופט סולברג בדעת מיעוט, אין בעניין זה אפילו פגיעה בזכויות שכן אם העובד הזר עוזב בזמן על פי חוק הוא כלל לא נפגע כלכלית".

"התוצאה היא שהעובדים הזרים שומרי החוק העוזבים את הארץ בזמן יפסידו כסף בעוד שהעבריין יצא נשכר. יש כאן הסרה שיטתית, צעד אחר צעד, של הכלים שהכנסת מציבה כדי להתמודד עם הגירה בלתי חוקית".

לסיום כתבו בקהלת כי "פסק-הדין - בכל הכבוד ולמרבה הצער - פוגע בשלטון החוק על גבולות ישראל, איננו מקדם את זכויות האדם בישראל, ומתערב ללא הצדקה בתחומה של הרשות המחוקקת".

החוק שאותו פסלו השופטים נועד לתמרץ עובדים זרים לעזוב את ישראל במועד שהייתם החוקי. טענת השופטים היא כי פגיעה בכספי ההפרשות, "פוגע בזכות החוקתית לקניין באופן שאינו מידתי".

השופט נועם סולברג סבר כי "הזכות לקניין אינה נפגעת, וזאת בשים לב להסכמתו של האדם הזר להחיל על עצמו את תנאי העבודה שסוכמו עמו מראש; לעובדה כי לאותה הסכמה נוספה פעולה אקטיבית מצדו (הימנעות מלעזוב את הארץ), שיש בה משום פגיעה בכלל אזרחי ישראל; וכן בשים לב לכך שפעולה זו מהווה עבירה על חוק הכניסה לישראל".

עוד הוסיף סולברג, כי "אף אם היה מניח שהסדר הניכוי אכן פוגע בזכות הקניין של העותרים, לגישתו הסדר זה עדיין צולח את מבחני המידתיות. זאת, בין היתר, משום שאין די בהטלת ספק או בהעלאת סימני שאלה ביחס למידת התועלת הצומחת מן ההסדר כדי להביא לביטולו".

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין: "אם למישהו היה ספק מדוע דרושה רפורמה עמוקה במערכת המשפט, הוא קיבל היום שוב את התשובה בפסק דין נוסף שמעודד הגירה בלתי חוקית לישראל תוך פגיעה בהרכב הדמוגרפי ובזהות היהודית של המדינה".

לדבריו, "פסק הדין נותן אור ירוק לעשרות אלפי עובדים זרים להפר את תנאי הרשיון שלהם ולהישאר בארץ באין מפריע בניגוד לחוק. פסק הדין משקף סולם ערכים פרוגרסיבי קיצוני, לפיו עובדים זרים הנשארים בארץ בניגוד להתחייבותם ובניגוד לחוק עדיפים על פני שמירת זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ושמירת אופייה ככזאת".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התייחס לפסיקה ואמר: "בג"צ פסל הבוקר שוב חוק הנועד לתמרץ עובדים זרים לצאת מישראל. פסילת בג"צ היום היא ההוכחה המדויקת מדוע אנחנו נלחמים בכל הכוח להעביר את הרפורמה המשפטית. ויפה שעה אחת קודם".