תנ"ך
תנ"ךצילום: ISTOCK

המשטרה בשוודיה אישרה היום (שישי) לאזרח לשרוף ספר תנ"ך מחר מול שגרירות ישראל בשטוקהולם.

האזרח הגיש את הבקשה כמחאה על הצתת קוראן מול מסגד במדינה לפני שבועיים באישור בית המשפט במדינה שנתן פסק דין תקדימי המאפשר למוחים לשרוף ספרי דת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה בחריפות "מדינת ישראל רואה בחומרה רבה את ההחלטה המבישה הזאת שפוגעת בקודש הקודשים של העם היהודי. יש לכבד את הספרים המקודשים לכל הדתות".

נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיב בחריפות: "אני מגנה בתוקף את העובדה שבשבדיה מאפשרים שריפת ספרי קודש. כנשיא מדינת ישראל, גיניתי את שריפת הקוראן המקודש למוסלמים בכל העולם, שהתרחשה בשבדיה, וליבי נחרד כעת מהכוונה לשרוף שם את התנ"ך - ספר הספרים הנצחי של העם היהודי".

לדברי הרצוג, "השחתת קודשיהן של דתות ואמונות אינה עדות לחופש ביטוי. זו הסתה בוטה ומעשה של שנאה הפוגע ברגשות ובאמונות של בני אדם בכל העולם. משפחת העמים צריכה לגנות בחריפות ולהיאבק נגד מעשים מבזים כאלה".

שר החוץ אלי כהן גינה, "שריפת ספר תורה היא פשע שנאה, פרובוקציה ופגיעה חמורה בעם היהודי ובמסורת היהודית. אני קורא לרשויות בשבדיה למנוע את האירוע הבזוי הזה ולא לאפשר שריפה של ספר תורה. הנחתי את שגריר ישראל בשבדיה, זיו נבו קולמן, ואת משרד החוץ לפעול בכל דרך על מנת למנוע את האירוע המביש הזה".

השר שוחח עם שגריר ישראל בשוודיה זיו נבו קולמן ושמע ממנו על המהלכים המתבצעים במטרה למנוע את שריפת ספר התורה המתוכננת כחלק מהפגנה מחר מול שגרירות ישראל בשבדיה.

בנוסף, בהנחיית השר, ראשת המערך המדיני השגרירה עליזה בן נון שוחחה עם שגריר שבדיה בישראל והבהירה לו את החומרה בה ישראל רואה את אישור המשטרה לפגיעה בקודשי היהדות.

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו פנה במכתב פומבי לראש ממשלת שבדיה אולף קריסטרטון: "הזדעזעתי לשמוע על כוונת מספר אזרחים תושבי שבדיה המתכננים להפגין מול שגרירות ישראל בשטוקהולם, ההפגנה תכלול שריפת ספר תורה".

לדברי הרב, "הדבר היותר חמור הוא, על פי אותה ידיעה, שבמשטרת שבדיה אישרה דבר חמור ונורא זה, זאת כמובן במסווה של 'חופש הביטוי'".

הוא ציין: "לפני מספר חודשים שרפו מפגינים בשבדיה את הקוראן לפני בנין שגרירות טורקיה, זה שלעצמו דבר מזעזע ומחייב את כולם למחות בכל תוקף ולגנות דבר זה. אבל עוולה זו לא מצדיקה עוולה נוספת, מעשה נבלה אחד לא מתיר מעשה נבלה נוסף".

לסיום כתב: "אני קורא לך לעמוד בכל תוקף שדבר זה לא יעשה. חופש הביטוי אינו מתיר לעשות כל דבר, וכל פגיעה בקדשי ישראל אינה ביטוי לחופש אלא לאנטישמיות. אני משוכנע שכל תושבי תבל מבינים את חומרת המעשים הללו ומוקיעים אותם".

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט התראיין בטלוויזיה השוודית, "שריפת ספר תורה היא שנאה והסתה, לא חופש ביטוי. כיהודי מאמין אני קורא בכל בוקר בתפילה פסוקים מהתורה שלנו. אל תאפשרו זאת".

שגריר ישראל בשבדיה הגיב: "אני מגנה מכל וכל את שריפת ספרי קודש המקודשים לכל דת, כמעשה של שנאה וחוסר כבוד, שאין לו שום קשר לחופש הביטוי".

שר האנרגיה ישראל כ"ץ הצטרף לגינויים נגד שוודיה: "חופש הביטוי לא כולל שריפת ספרי דת, של אף דת. במסווה של ליברליות מקדמים אנטישמיות ושנאת יהודים. האחריות לפגיעה ביהודים היא על ממשלת שוודיה"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: "הזדעזעתי לשמוע על כך שמשטרת שוודיה אישרה שריפת ספרי תנ"ך מול שגרירות ישראל במסווה של "חופש הביטוי". פגיעה בקדשי ישראל אינה חופש הביטוי. אלא אנטישמיות. אני קורא לחברי שר החוץ אלי כהן, להפעיל את כל כובד משקלו מול המשטר והממשל בשוודיה, שמתמודדת עם איסלאם קיצוני המאיים להשתלט על מדינתה ולמנוע את שריפת ספרי התנ"ך. במידה ולא יעתרו לבקשתו של שר החוץ יש לפעול להחזיר חזרה לישראל את השגריר".

יעקב חגואל יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: "היתר לשרוף תנ"ך מול שגרירות ישראל אינו חופש ביטוי אלא אנטישמיות. 80 שנים מאז השואה הארורה והסימנים שרצינו לשכוח שוב מזכירים לנו לעמוד על המשמר. אני מגנה בכל תוקף את שריפת הקוראן, זו אינה דרכו של העם היהודי וקורא מפה לממשלת שוודיה לבטל את ההחלטה האנטישמית לשרוף ספר תנ"ך. די לשנאה".

השר יואב בן צור הגיב: "מגנה בתוקף את משטרת שוודיה על החלטה הפוגענית והנבזית להתיר שריפת ספר התנ"ך רח"ל, הקדוש לעם היהודי. שריפת ספרי דת מחזירה אותנו לימים אפלים וחשוכים בהיסטוריה בהם העם היהודי עבר פוגרומים ורדיפה בגלל אמונתו. אני קורא לממשלת שוודיה לבטל את המופע האנטישימי והגזעני בשריפת ספרי דת".

מאז אירועי שריפת הקרואן התקבלו לא פחות משלוש בקשות לשרוף ספרי דת ברחבי המדינה, אך בשלב זה המשטרה במדינה לא התייחסה לבקשות - שכאמור אושרו. בעקבות הצתת הקוראן היחסים בין שוודיה לטורקיה התדרדרו עוד יותר, זאת בזמן שבמדינה הנורדית משוועים לתמיכה טורקית בהצטרפותה לנאט"ו.