השר איתמר בן גביר
השר איתמר בן גבירצילום: דוברות שב"ס

שירות בתי הסוהר עורך היום (שני) במודיעין כנס להפקת לקחים ולמידה ארגונית לאירוע בריחת האסירים מכלא גלבוע.

הכנס שמתקיים חודשיים לאחר פרסום מסקנות דו"ח ועדת הבדיקה הממשלתית לאירוע גלבוע, הוא חלק מלמידת מסקנות הדו"ח, ומתוך התפיסה כי מסקנות הוועדה החיצונית לשב"ס, היא כלי לשיפור היכולות הארגוניות, המבצעיות והמודיעיניות של הארגון.

במהלך הכנס הציגו ראשי החטיבות והאגפים את הכשלים והפערים שבתחומם, אשר אפשרו את בריחת האסירים הביטחוניים.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר באירוע: "אני רואה חשיבות בשב"ס כחלק ממאבקה של מדינת ישראל כולה בטרור. הארגון הזה עומד בשורה אחת עם צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל וחשוב מאין כמוהו. הצלחנו להביא תוספת תקציב של 9 מיליארד ש"ח למשרד, שיחזק גם את שב"ס ורק לאחרונה דאגתי למתן תוספת של 1000 שקלים לאוכלוסייה רחבה של סוהרים בהחלטה תקדימית שלא הייתה כמותה".

"רק בסוף השבוע האחרון נחרדתי לשמוע כי אסירים יהודים שהו ללא תנאים בסיסיים, עם פשפשים, זאת בעוד בתאים סמוכים יושבים להם מחבלים בני עוולה בתנאים טובים יותר. הדברים האלה לא יתרחשו במשמרת שלי. לא תהיה אפליה, לא ייתכן שמחבלים זוכים לתנאים מקלים יותר מאסירים אחרים. תחום תנאי הכליאה של המחבלים מצוי בתהליך של שינוי מהותי, ואני יודע כמה חשוב לנציבה השינוי הזה ואני מודה לה על זה. כולי תקווה כי שורת המלצות של וועדת קעטבי תגיע ותעבור בקבינט", הוסיף בן גביר.

נציבת בתי הסוהר, רב-גונדר קטי פרי, אמרה כי "לאורך כל הדרך דגלתי בתפיסה כי תפקידה של ועדת הבדיקה הוא להצביע על כשלים מערכתיים ונקודתיים בארגון, ומשנתקבלו המסקנות – אנו מחויבים ליישם אותם, במטרה להבטיח כי מקרה דומה לא ישנה".

"המסקנות של הוועדה מספקות תובנות מעמיקות ומהוות נדבך חשוב להבנת האירועים, אך לא במקום למידה ארגונית שלנו, כי בסופו של יום האחריות היא על שירות בתי הסוהר, מפקדיו ומשרתיו. שירות בתי הסוהר הינו ארגון לומד, מתפתח ומתקדם. אנו מחויבים להיות הטובים ביותר במה שאנחנו עושים – וכך נעשה", סיכמה.