מאיר דויטש
מאיר דויטשצילום: ערוץ 7

מנכ"ל תנועת 'רגבים' מאיר דויטש מסביר את הבעיות הבסיסיות, שבגינן המדינה איננה מתנהלת לאור עברייני הפרוטקשן והנשק הבלתי חוקי ביד תקיפה מספיק, והתמריץ למשפחות הפשע להמשיך ולפגוע בעסקים רק מתחזק.

דויטש פתח והסביר בנוגע לשימוש בשב"כ ובתקנות לשעת חירום: "אני חושש מאוד משימוש בכלים האלה. אבל המצב הוא לא קונבנציונלי ולכן צריך להשתמש בכלים כאלו. לא קמנו בבוקר ורצינו להשתמש בשב"כ ובתקנות לשעת חירום. המצב היום הוא של אנרכיה. יש פה אוכלוסייה שיש לה אפס ביטחון אישי, ומצב זה בהחלט מצדיק הכנסה של השב"כ ותקנות לשעת חירום".

"עד שמדינת ישראל לא תצליח לייצר הרתעה, הביטחון לא יחזור לרחובות. עכשיו מדובר בשעת חירום. גם בכלים של המשטרה וגם ביכולות שלה, ויכול להיות שבתקנות לשעת חירום יהיה ניתן לוותר על השימוש בשב"כ. אם בתקנות האלו יהיה אפשר לספק כלים ראויים למשטרה, לא יהיה צורך בשב"כ".

דויטש תיאר על חוסר היעילות שבאכיפת הפשעים ואמר: "בסוף מה שקורה זה שהמשטרה מודעת לאותם עבריינים, אבל לא יודעת להביא אותם להרשעה בבית המשפט. השב"כ כבר היום יודע להביא דברים שיביאו להרשעה. לא מדובר על להגיע ולומר שמשה או מאיר או מוחמד הם עבריינים וצריכים להכניס אותם לכלא. אבל לדוגמא, היה מקרה של פרוטקשן שבו הקבלן שנסחט הגיש תלונה, המשטרה השכיבה מארבים במתלם של אותו קבלן, העבריין הגיע באותו לילה למתקן והמשטרה עצרה אותו. בית המשפט אמר שאפשר להגיש נגדו כתב אישום על השגת גבול, אבל אי אפשר להאשים אותו על הפרוטקשן. למעשה בית המשפט אמר שכל עוד העבריין לא שרף טרקטור או את המתבן, אי אפשר להאשים אותו".

"עוד דוגמא לכך היא מבצע שנועד לתפוס עבריין אחד של פרוטקשן והמשטרה השקיעה בו מיליוני שקלים. הביאו הקלטות וצילומים של רגע הסחיטה עצמו, וזה כמובן מאוד קשה כי העבריינים מתוחכמים ואין משהו מפורש, אבל הם כן הגיעו לזה, ובסוף העבריין נכנס לכלא לחודש, כי בית המשפט דרש להביא הוכחות יותר חד משמעיות. בדבר הזה צריך לטפל".

לדעתו, "יש שני נושאים שהם בהחלט ברמה של טיפול נדרש, והם הנשק הלא חוקי וגביית הפרוטקשן. פה אין לדעתי חשש מכניסת שב"כ לאירוע, כי הרי מי שמחזיק נשק ללא רישיון חובה להכניסו לכלא ולשב"כ יש את היכולות האלה. בנושא הפרוטקשן, אמנם החשש לכניסת חפים מפשע לכלא, אבל מדובר בתעשייה שמגלגלת מיליארדי שקלים. מעל 80% קבלנים מדווחים שהם משלמים פרוטקשן בדרך זו או אחרת, וזה רק בתחום הבנייה. רואים את זה גם בחקלאות ולמעשה בכל עסק שמרוויח כסף במדינת ישראל, יכול להיות במצב שבו יגבו ממנו פרוטקשן, ואת זה צריך לעצור".

בשאלה האם כמנכ"ל 'רגבים' שוחח עם השר לביטחון לאומי על הנושא, אמר דויטש: "אני לא דיברתי עם השר בן גביר על התוכנית הספציפית, אבל נשמע שהוא מקדם את הנושא. כל הפרוטקשן וסוגיית הנשקים הבלתי חוקיים זה נושאים שהם בתת דיווח. אף אחד לא מדווח על זה למשטרה ומי שכן ידבר יחטוף. הנסחטים גם מפחדים כי המשטרה לא יודעת לתת להם את הביטחון הנדרש, ושווה להם לשלם 3000 ש"ח בחודש, מאשר שישרפו לו את העסק שעלה לו חצי מיליון שקל. בתחום הפשיעה החקלאית, קורבנות העבירה אומרים שאין שום טעם להתלונן במשטרה. חקלאי שגנבו לו טרקטור, חברות הביטוח לא יסכימו לבטח אותו לאחר מכן, והחקלאי יודע שהמשטרה לא תחזיר לו את הטרקטור, אז אין לו כבר תמריץ ללכת למשטרה ולהפסיד יום עבודה".

"בגלל התת דיווח, המשטרה מראה בדיונים בכנסת כאילו יש מגמת ירידה בפשיעה החקלאית ובפרוטקשן. כולנו יודעים שהמשטרה היא גוף רקוב שלא עומד במשימות שלו. כל כך הרבה שוטרים שעזבו השנה, בגלל השחיקה בשכר, חוסר בתחושת השליחות ועוד. לכן גם הורידו את תנאי הסף לכניסה למשטרה, ואיכות כוח האדם שמתגייס היא נמוכה", הוסיף.

דויטש מציין כי "החולייה נוספת בשרשרת הזו היא הפרקליטות. אם היא מחליטה לדוגמא לא להגיש כתבי אישום נגד חסימת כבישים, אז המשטרה גם לא תבזבז כוח אדם על תפיסת עבריינים, וזה נכון גם לגבי פרוטקשן. אם הפרקליטות ובתי המשפט מגיעים להסדרי טיעון על פשיעת פרוטקשן ונשקים בלתי חוקיים, אם השופט לא מבין שמדובר במשפחת פשע ששלחה לבית המשפט ילד בן 16 שהוא 'הקוף' שייקח אחריות, השופט יחמול עליו כי זה עבירה ראשונה והכל, אז בסוף אין אכיפה".

לסיום קרא דויטש להפריד את הדיונים על פשיעת הפרוטקשן והנשק הבלתי חוקי מבתי המשפט הרגילים ואמר: "צריך להקים בתי משפט לעבריינות הנשק והפרוטקשן, כי שופט שלא מכיר איך משפחת פשע עובדת, לא מבין איך ילד בן ה-16 הוא בסך הכל שליח, אביו משלם לו על התקופה שלו בכלא ושווה לו לקבל את העונשים המופחתים. זה שווה למשפחת הפשע כי המשפחה ממשיכה להתנהל בתוך עולם הפשיעה ולהרוויח מיליונים".