מעצר מנהלי. כלא עופר
מעצר מנהלי. כלא עופרצילום: פלאש 90

נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, רות לורך, אישרה אתמול (ד') את הצווים המנהליים עליהם חתם שר הביטחון יואב גלנט כנגד חמישה פעילי ימין אשר נעצרו לאחר הפיגוע בעלי בחשד להתפרעויות בכפרים ערביים.

עם זאת, החליטה השופטת לורך על קיצור המעצר המנהלי ליאיר לובצקי משישה חודשים לחמישה. את העצורים המנהליים מייצגים עורכי הדין נתי רום, עדי קידר ודוד הלוי, כולם מטעם ארגון חוננו.

עו"ד עדי קידר אמר: "קיבלנו בצער את החלטתו של בהמ"ש, אולם בימים אלו בהם בולטת בעוצמתה האכיפה הבררנית אנו לא מופתעים. תושבי יו"ש סופגים טרור ואלימות מדי יום ביומו והחלטות מעין אלו נותנות לאויב האמיתי כוח להמשיך ולפעול מבלי שגורמי הביטחון יפעלו כנגדם".

עו"ד דוד הלוי הוסיף: "מדובר בצו ענישתי שהוטל לצרכים תעמולתיים ופופוליסטיים וניסיון למצוא חן בעיני גורמים זרים. לצערי הצו הנוכחי מצביע כי הרסן הותר כליל וצווי מעצר מנהלי נגד אזרחי המדינה הפכו למעשה שכיח. מדובר במדרון חלקלק ומסוכן שלא מביא לשום תוצאה רצויה וכרוך בסבל מיותר שנגרם למרשי על לא עוול בכפו. צו זה מוטב היה לו לא בא לעולם כליל והחלטת בית המשפט לקצר את הצו אינה מספקת. אנו נשקול ערעור על החלטה זו".

עו"ד נתי רום מסר: "הנחות היסוד והחומר שהוצג בפני בית המשפט באופן חד צדדי הינן שגויות בבסיסן. הסיכון האמיתי לביטחון המדינה הוא מאויבינו הקמים לכלותינו ולא מנערים אלו. השימוש בצווים המנהליים חייב להיות אך ורק כנגד מחבלים ופצצות מתקתקות של ממש. עד כה אינני מכיר שימוש בכלי זה כאשר מדובר בחשד לעבירות רכוש – חמורות ככל שיהיו. השימוש בחקירות שב"כ וצווי מניעת מפגש עם עו"ד במקרים תקדימיים שכאלו וכנגד אזרחי המדינה הינו פסול מעיקרו. אכיפה בררנית וכניעה ללחצים ושיקולים זרים היא רעה חולה".