אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

האם יכול להיות שכרישים בחופי ארה"ב התחילו להשתמש בסמים? תצפיות על התנהגות חריגה של כרישים מעלה חשש אמיתי של חוקרים.

לפי התיאוריה, מבריחי סמים לארה"ב נהגו במשך שנים להפיל לים חבילות ענק של קוקאין על מנת שאחר כך ייאספו על ידי ספינות של השותפים שלהם. במהלך הזמן שהחבילות נמצאות בים, הכרישים התרגלו לנגוס בהן והושפעו מהסם הממכר.

בסרטון מתוך תכנית בדיסקברי שהוקדשה לעניין, ניתן לראות את החוקר טום הירד שהבחין בהתנהגות חריגה אצל כרישים במהלך מחקרו בפלורידה. כריש פטיש, שבדרך כלל היה נמנע מבני אדם, שחה ישירות לעבר הצוללנים בצורה לא יציבה. בנוסף, כריש חול נצפה שוחה במעגלים ללא סיבה נראית לעין.

הירד, יחד עם החוקרת טרייסי פאנרה, ערכו סדרת ניסויים על מנת להבין איך כרישים התרגלו להגיב לחבילות קוקאין שנפלו למים. הם עיצבו חבילות הדומות לחבילות קוקאין אמיתיות וצפו בכרישים שוחים אליהן במהירות ונוגסים בהן בחוזקה. באחד הניסויים, הצוות יצר חבילה שפיזרה אבקה שדימתה קוקאין, דבר שגרם לכרישים להשתולל. הירד מדגיש כי הניסויים אינם מוכיחים באופן סופי שכרישים צורכים קוקאין, ויהיה צורך במחקר נוסף כדי להסיק מסקנות ברורות יותר, אך עדיין הממצאים מדאיגים.

בראיון לLiveScience הסביר הירד כי מלבד החשש על ההתנהגות החריגה של הכרישים ישנו חשש להשפעה של סמים שנכנסו לתוך מי האוקיינוס וכיצד הם יכולים לשנות את המערכות האקולוגיות הימיות. הירד אומר שמלבד קוקאין, מועברים אל הים גם תרופות רבות שלא ידוע כיצד ישפיעו על צורות החיים הימיות שבאוקיינוסים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!