השלב הבא - תיקון סעיף הנכד
השלב הבא - תיקון סעיף הנכדעולים מארצות הברית

בממשלה מסתערים על היעד הבא והבוקר (שלישי) גורמים בקואליציה מסמנים את החוק הבא - תיקון "סעיף הנכד" בחוק השבות, שלמעשה יביא לביטולו המוחלט.

הסעיף המכונה "סעיף הנכד" בחוק השבות קובע כי הזכות לעלות לישראל, להתאזרח וליהנות מזכויות ומהטבות של עולה: "מוקנות גם לילד ולנכד של יהודי, לבן זוג של יהודי ולבן זוג של ילד ושל נכד של יהודי, להוציא אדם שהיה יהודי והמיר דתו מרצון" כך לשון החוק.

תיקון החוק המוצע ימנע למעשה מנכדים לא יהודים לעלות לארץ. גורמים בקואליציה רואים נחיצות רבה בחוק, לאור נתונים המעידים על מאות אלפי אנשים שאינם יהודים על פי ההלכה, ועלו לארץ 'על המשבצת' של סעיף הנכד, רק בעשור האחרון . עשרות אלפי האנשים הללו אמנם אכן נכדים לסבים וסבתות יהודים, אך הם עצמם אינם נחשבים יהודים על פי ההלכה.

לפי נתוני מרכז המחקר והמידע (ממ"מ) של הכנסת, בשנים 2009-2021 עלו לישראל כ- 120,226 עולים לא יהודים. בשנת 2022 לבדה עלו 42,000 עולים לא יהודים. בסך הכולל, נכון לסוף שנת 2021 נמצאים בישראל 466,186 עולים או ילדי עולים לא יהודים שעלו לאורך השנים.

כזכור, על פי ההסכם הקואליציוני, הייתה התחייבות לחוקק חוק המתייחס לנושא לפני העברת התקציב. עם זאת, ההתחייבות טרם מומשה, וכעת גורמים בממשלה רוצים לנקוט בצעדים יזומים על מנת להניע את החקיקה, כך שתקודם ותחוקק במהלך מושב החורף הקרוב.