הטרור סמוך לעוג'ה
הטרור סמוך לעוג'הצילום: דוברות

תושבים בבקעת הירדן מתריעים מזינוק במספר מקרי פיגועי האבנים באיזור הכפר עוג'ה ובמתחם הקניות הפופולארי של הכפר על כביש 90.

נכון לחציון הראשון של שנת 2023, ישנה עליה של 330% משנת 2017 וכ-169% משנת 2022 באירועים של זריקות אבנים, בקבוקי תבערה וצמיגים בוערים.

בין השנים 2017-2022 אירעו בסך הכל כ-36 אירועי בלבד, זאת לעומת 44 אירועים בחצי שנה הראשונה של שנת 2023.

התושבים דורשים פתרונות למצב מהצבא ומציינים כי במידה וקצב האירועים ימשיך יהיו עד סוף 2023 יותר אירועי טרור לשנה הנוכחית מבכל חמשת השנים הקודמות יחד.

רבקה הלל, תושבת מבואות יריחו מעל 15 שנה ואם לשישה ילדים, חוותה שלושה אירועי זריקות אבנים על רכבה שבאורח נס נגמרו ללא נפגעים בנפש, כולל פגיעת אבן גדולה בתוך כיסא תינוק שבמזל היה ריק: "זה הציר המרכזי שלנו ומה שקורה כאן בחצי שנה האחרונה לא היה ולא ייתכן. מכביש פסטורלי וחווית בקעה, הפכנו למוקד לזריקות אבנים ופחד בנסיעות.

"ישבנו עם מח"ט הבקעה והצגנו לו את הנתונים וכנראה שאין מספיק הרתעה אם האירועים ממשיכים. יש לנו דרישה ברורה וזה חייב לחלחל לגורמי הצבא - אנחנו לא נהיה חווארה 2. יהודים לא ירגישו פחד בציר מרכזי במדינת ישראל".

יואל שילה מזכיר הישוב מציין כי העליה באירועי הפח"ע חלה במקביל לעליה בזרם הרוכשים היהודים אשר מגיעים מאזור ירושלים לקניות בניסיון להתמודד עם יוקר המחיה וכעת קוראים לציבור הרחב להפסיק את הרכישה: "אנחנו קוראים לציבור הרחב להפסיק לממן את הפעילות בכפר שמסכנת את חיינו מידי יום. לא ייתכן כי הנהגת הכפר לא תעשה דבר כנגד הפורעים והמפגעים בזמן שרוכלי הכפר נהנים מרבבות ישראלים הפוקדים מדי חודש את המקום, מפרנסים את העסקים ושותפים מלאים לכלכלה המקומית.

במשך שנים רבות בקעת הירדן הייתה שקטה ובטוחה מאירועים לצד חיים משגשגים בכלכלה ובחקלאות, על הנהגת הכפר להבין כי הנתונים המדאיגים חייבים להיעלם במהרה אם הם רוצים להמשיך בשגרה שאפיינה את הבקעה".