נוער גבעות
נוער גבעותצילום: Photo by Omer Messinger/FLASH90

למעלה מ-500 אימהות מרחבי הארץ פנו בימים האחרונים לרבנים מהציונות הדתית בניסיון לחזק את הקשר בין הנוער שבגבעות לבין הרבנים השונים.

בהמשך, צפויות האימהות להזמין את הרבנים לשיח משותף על מנת לחשוב יחד כיצד לחזק את הקשר ולתמוך בעשייה שלהם בישוב הארץ.

במכתבן, כותבות האימהות, "אנו, נשים מכל רחבי הארץ, עוקבות אחרי המציאות הקשה בארץ בנוגע לנערים הנפלאים הנקראים 'נוער הגבעות' ומביעות במכתב זה את כאבנו וזעקת ליבנו. כאב על הטרור המשתולל ברחובות ומכה בנשים, גברים וטף, ללא פעולות מנע והרתעה אמיתיות שמוכיחות את עצמן בשטח".

עוד כתבו: "כאב על ילדינו שמאבדים את חבריהם הטובים וכאשר הם מגיבים מדם ליבם רודפים אותם עד חורמה ומענישים אותם עונשים לא מידתיים בעליל. כאב על נערים שנתפסים בדרכים ומושלכים למעצר גם כשאין נגדם אף ראיה הקושרת אותם למעשים המיוחסים להם".

"כאב על נערים שמעונים במרתפי השב"כ על עברות כמו 'השלכת קוראן על הרצפה'. כאב על כך שהכוח המרתיע מופנה כנגד ילדינו האבלים והכואבים ולא נגד הכפרים מהם יוצאים מדי יום ויום מרצחים. כאב על השחרת פניהם של ילדינו בכל מקום אפשרי, ומתוך כך גינויים גם על ידי רבנים ואישי הציבור שלנו. כאב על נערים ובחורים שנתונים במעצר מנהלי עם השלכות קשות מאוד על המשך דרכם ועל משפחתם, כשהמשפחה חסרת אונים מול מערכת אטומה. כאב על המדינה שמפסידה את טובי בניה, שרבים מהם היו רוצים להתגייס אך רואים בצבא גוף שנלחם בהם במקום להבחין בין אויב לאוהב".

"אנו, ובינינו אימהות רבות לנערים אלו, אוהבות את ילדינו אהבת נפש, גאות בדרכם, במסירות נפשם על יישוב הארץ ודבקותם לשמור על אדמות ארצנו בתנאים קשים, בכך שאינם מוכנים להדחיק ולסבול את הכאב העצום, ברוח העיקשת שלהם להשיב את כבוד עם ישראל ולבקש את מלכות השם. הם הסיירת המובחרת שלנו! וממי הם יקבלו יד מושטת ותמיכה אם לא מכם?", כתוב האימהות.

"אנו פונות לכל אחד ואחד מכם, לכוון את מבטכם פנימה, אל הנערים שלנו בגבעות, לחזק את מה שראוי לכל יהודי לקום ולעשות. עשייה של קודש המחוברת לארץ הקודש ותורתנו הקדושה, לראות מקרוב את העשייה, את מסירות הנפש, להקשיב לנו ולהיות שופר – 'הרימי בכוח קולך', ולהושיט יד תומכת", חתמו האימהות את מכתבן.

הדברים מגיעים על רקע אירועי השבועות האחרונים שהחלו עם הפיגוע הקשה בתחנת הדלק סמוך לעלי בו נרצחו ארבעה יהודים. לאחר הרצח מספר נערים התפרעו בכפרים ערביים, מה שהוביל בסופו של דבר למעצר מנהלי של שמונה נערים, זאת למרות שבית המשפט הורה לשחררם.

בעקבות המעצרים ולאור השיח נגד הנערים, התאספו האימהות לחשיבה משותפת כיצד אפשר לחזק את הנערים ולחבר את העשייה שלהם הלאה. כחלק מהשיח עלה גם הרעיון לחיבור עם הרבנים, דבר שהוליד את המכתב.