יצחק הרצוג
יצחק הרצוגצילום: Michael Giladi/Flash90

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ורעייתו ביקרו היום (רביעי) בעיריית אום אל-פחם, נפגשו עם ראש העירייה, סמיר סובחי, והאזינו לסקירה על הבעיות המטרידות את החברה הערבית.

אתר החדשות "כול אל-ערב" דיווח, כי הנשיא הרצוג אמר שהוא מאמין גדול בחברה הערבית ובזכותה לחיות בביטחון, הדגיש את תפקיד הצעירים בהנהגה העתידית בציינו את חשיבות השתלבות נשים בהנהגה זו.

פעילים של מפלגת בל"ד ותנועת "בני הכפר" ו"תנועת הצעירים" ערכו הפגנה נגד ביקור הרצוג באום אל-פחם והניפו מולו את דגל פלסטין.

זאהר ג’בארין, מזכיר מפלגת בל"ד, אמר לאתר "אל-ערבי אל-ג’דיד" כי "אין זה מתקבל על הדעת שהעיר אום אל-פחם תאפשר לערוך ביקורים מעין אלה, ולכן אנו קראנו להפגין נגד קבלת הפנים לנשיא מדינת הכיבוש".

הוא הוסיף: "לא ראוי לעיר אום אל-פחם ולהיסטוריה שלה שהרצוג, הנושא תפקיד ייצוגי, יבקר בה מבלי שתהיה הפגנת מחאה נגדו. אנו מתנגדים לביקור ואין כל תועלת בה שכן הוא הגיע רק כדי ליפות את פני ישראל".

לדבריו, "הוא היה בקונגרס האמריקני לפני שלושה ימים, ואמר כי העם הפלסטיני טרוריסטי ופושע, וכעת הוא מגיע לביקור ‘הטרוריסטים והפושעים’ כדי לשפר את תדמיתו. זה בלתי מקובל".

רג’א אגבריה, חבר הלשכה המדינית בתנועת "בני הכפר", אמר לעיתון: "הביקור הזה בא לומר שאנו ישראלים. אנו אומרים לו שאנו מתנגדים לביקור הזה, אתה אינך הנשיא שלנו, איננו ישראלים, ואום אל-פחם היא ערבית פלסטינית תחת שלטון ישראלי".

עוד אמר אגבריה, כי "כל המנהיגים של תנועת "בני הכפר" ובל"ד ו"תנועת הצעירים" השתתפו בהפגנה והניפו את דגל פלסטין, וכך המסר עבר".

מזכירות מפלגת בל"ד גינתה את הביקור, וכינתה אותו "ניסיון פסול להסיר את תדמית הקיצוניות של הממסד הישראלי כלפי החברה הערבית".

"תנועת הצעירים" פרסמה הודעה בה נכתב: "לא אהלן וסהלן. ביקור זה לא נועד אלא כדי לייפות את הדמוקרטיה המזויפת של הכיבוש… אום אל-פחם מתנגדת לישראליזציה".