שר החוץ אלי כהן
שר החוץ אלי כהןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר החוץ אלי כהן שוחח היום (שישי) עם שר החוץ של שבדיה טוביאס בילסטרום על רקע האיום בשריפת תנ"ך מצד אישה במסגרת הפגנה.

השר כהן הבהיר לשר השבדי כי ישראל רואה בחומרה את השימוש באיומים על שריפת ספרי קודש וספרי תורה בשבדיה והוסיף כי אם ייצא לפועל האיום, עלול האירוע לפגוע ביחסים בין המדינות.

השר כהן: "אני מזועזע מהאיום הנוסף לשרוף ספר תורה בשבדיה. יש לשים סוף לשימוש באיום בפגיעה בספרי קודש ובספרי תורה. שוחחתי עם ידידי שר החוץ של שבדיה והבהרתי לו כי אנחנו מצפים ממשלת שבדיה למנוע אירועים כאלה אשר עלולים לפגוע ביחסים בין המדינות".

דובר המשטרה השבדית אמר כי מתנהלים מגעים מול האישה במטרה למנוע ממנה לבצע את המעשה בפועל אך האישור הבסיסי למעשה ניתן.

לפני שבועיים אישרה המשטרה בשוודיה לאזרח לשרוף ספר תנ"ך מול שגרירות ישראל בשטוקהולם אך בסופו של דבר האזרח לא שרף ואמר כי רצה לבחון את תגובת הרשויות בשבדיה, על רקע הפגנה שהיתה שבוע לפני כן ובה הוצתו ספרי קוראן - מהלך שהוביל למחאות קשות בעולם הערבי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה בחריפות "מדינת ישראל רואה בחומרה רבה את ההחלטה המבישה הזאת שפוגעת בקודש הקודשים של העם היהודי. יש לכבד את הספרים המקודשים לכל הדתות".

נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיב בחריפות: "אני מגנה בתוקף את העובדה שבשבדיה מאפשרים שריפת ספרי קודש. כנשיא מדינת ישראל, גיניתי את שריפת הקוראן המקודש למוסלמים בכל העולם, שהתרחשה בשבדיה, וליבי נחרד כעת מהכוונה לשרוף שם את התנ"ך - ספר הספרים הנצחי של העם היהודי".

לדברי הרצוג, "השחתת קודשיהן של דתות ואמונות אינה עדות לחופש ביטוי. זו הסתה בוטה ומעשה של שנאה הפוגע ברגשות ובאמונות של בני אדם בכל העולם. משפחת העמים צריכה לגנות בחריפות ולהיאבק נגד מעשים מבזים כאלה".