המשטרה מגנה על מפגין שתיכנן לשרוף ספרי תנ"ך בשבדיה
המשטרה מגנה על מפגין שתיכנן לשרוף ספרי תנ"ך בשבדיהצילום: רויטרס

משרד החוץ בדנמרק מתכוון לקדם העברת חוק שיאסור על שריפת ספרי קודש במדינה, בהם התנ"ך והקוראן.

לאחר הסערה שהתעוררה עקב שריפת הקוראן והכוונה לשרוף את התנ"ך בשבדיה, חוששים בדנמרק מ"מעשי חיקוי" של תושבים מקומיים שיבקשו לשרוף גם הם את התנ"ך והקוראן וההשלכות הביטחוניות שעלולות להיגרם עקב המעשה.

בהודעה שפרסם משרד החוץ בקופנהגן נמסר כי "מחאות מסוג זה שיחקו לידי קיצונים, ולכן הממשלה רוצה לבדוק התערבות במצבים שבהם מדינות אחרות, תרבויות ודתות נפגעות, ויש לכך השלכות שליליות משמעותיות על דנמרק, לא מעט בכל הנוגע לביטחון. זה חייב להיעשות כמובן במסגרת חופש הביטוי המוגן חוקתית, ובאופן שלא ישנה את העובדה שלחופש הביטוי בדנמרק יש היקף רחב מאוד. מדובר באחד הערכים החשובים ביותר במדינה".

משרד החוץ בדנמרק הביא כדוגמא את שריפת הקוראן והכוונה לשרוף את התנ"ך בשבדיה, וההפגנות האלימות בעולם המוסלמי בעקבות זאת, כהוכחה לצורך למנוע את המעשה בחוק על מנת למנוע פגיעה בביטחון של דנמרק.

"ההפגנות הגיעו לרמה שבה דנמרק, בחלקים רבים של העולם ועל פני יבשות, נתפסת כמדינה שמאפשרת עלבון והשפלה של תרבויות, דתות ומסורות של מדינות אחרות. המטרה העיקרית של חלק מהפעולות הייתה לעורר פרובוקציה ועלולה להיות לה השלכות משמעותיות", נמסר בהודעה.

היום (שני) אמור להתכנס הארגון לשיתוף פעולה מוסלמי על מנת לדון בחילול הקוראן בשבדיה ודנמרק.