השר אלי כהן
השר אלי כהןצילום: יוסי אלוני, פלאש 90

שר החוץ אלי כהן מתייחס בראיון לערוץ 7 לצעד שנקטה ערב הסעודית כשהודיעה על מינוי הקונסול שלה בירדן לנציג רשמי גם ברשות הפלסטינית.

"ישראל לא מאפשרת לאף מדינה לפתוח קונסוליה בירושלים. לכן לא אישרנו זאת לאף מדינה ולא נאשר זאת בעתיד", אומר השר כהן בראיון לערוץ 7 ומוסיף כי בעיניו צעד זה בהחלט יכול להיכלל בהגדרת מס השפתיים הסעודי לפלשתינים על מנת לאותת שהם לא נשכחו במו"מ.

"הוכחנו גם בהסכמי אברהם שהסוגיה הפלשתינית היא לא מחסום לשלום. זו גם לא סוגיה עיקרית במו"מ ולכן אני סבור שנוכל להגיע לפתרון גם בסוגיה הזו תוך שמירה על האידיאולוגיה שלנו", אמר כהן.

שר החוץ מתייחס בהרחבה למגעים המתקיימים בין ארה"ב לסעודים שבמסגרתם מקודמת גם הנורמליזציה עם ישראל. "כבר לפני כשנה סעודיה הגישה לארה"ב מספר סוגיות לקידום הסכם השלום, ורק לפני כחודשיים ביידן החליט לקדם בנחישות את המהלך".

לדבריו, התנעת התהליך בידי ממשל ביידן נובעת "מאינטרס אמריקאי. בנובמבר יהיו שם בחירות וביידן רוצה להגיע עם הסכם מדיני משמעותי. בנוסף הסכם כזה יתרום ליציבות האזורית ולכלכלה ויוריד את מחירי האנרגיה. לכן יש לארה"ב אינטרס משמעותי לקידום זאת".

"גם לסעודיה יש אינטרסים לא פחותים ואפילו גבוהים יותר מישראל. הם רוצים להשיג מטריית הגנה מפני האויבת שלהם, שזו איראן, לקדם שיתוף פעולה כלכליים וטכנולוגיים עם ישראל, תיירות ועוד", מוסיף השר כהן וכשאנו שואלים על התהדקות יחסי איראן סעודיה, הוא משיב שמדובר בלא יותר מאשר הצגה. "האויבת של ערב הסעודית זו איראן והשותף הפוטנציאלי שלה היא ישראל. נזכור שאיראן תקפה לפני שלוש שנים את ערב הסעודית. הם רואים את היחסים החמים בין ישראל לאמירויות, יותר ממאה טיסות שבועיות, הסכם סחר, ולכן יש להם אינטרס משמעותי לקדם את המהלך עם ישראל ולפני שבוע פורסם בוו'ל סטריט ג'ורנל שהצפי הוא בין תשעה ל-12 חודשים שזה להערכתי פרק הזמן הסביר כי לאחריו ארה"ב תישאב למערכת בחירות".

ומה באשר לדיווחים לפיהם קידום המהלך תלוי לא מעט בהסכמה ישראלית לגרעין סעודי אזרחי? על כך משיב השר כהן ואומר: "חשוב להבהיר שלא נקדם שום מהלך שיפגע בביטחון מדינת ישראל. פרסמתי גם בוול סטריט ג'ורנל מאמר אחרי הביקור שלי בדרום קוריאה, שהיא הקרובה ביותר לאיום גרעיני מכיוון צפון קוריאה, ושם נקבע שהיא תקבל ברית הגנה מארה"ב, אם היא תותקף מצפון קוריאה, וברית הגנה יכולה להיות רלוונטית גם במקרה של המזרח התיכון ביחס האמריקאי למדינות ערב המתונות. זה בהחלט פיתרון אפשרי. אפשר להגיע לפתרונות. ישנו מגוון אפשרויות לפתרון שיחזקו את הביטחון".

"לשלום תועלות ביטחוניות וכלכליות. נכון להשאיר את הדברים למו"מ", מדגיש השר ומציין כי בימים אלו הדברים נידונים והוא סומך על נתניהו כבעל הניסיון המדיני הרב ביותר בזירה המדינית ובמאבק בגרעין האיראני.

עוד שאלנו את השר כהן אודות דבריו של יאיר לפיד המזהיר ממירוץ חימוש מזרח תיכוני, ותוהים אם מעבר לפוזיציה הפוליטית יתכן ויש היגיון בחשש שעליו מדבר לפיד. "בדבר אחד יאיר לפיד היה עקבי. בכל הסכם שלום הוא לא תמך. גם בהסכמי אברהם הוא לא הגיע להצביע בעד", משיב כהן. "בסוגיית הגרעין האיראני הוא נוקט בחוסר עיקביות, פעם הוא בעד ופעם הוא נגד. לא הייתי מייחס חשיבות רבה לדברים שהוא אומר. אזרחי ישראל יכולים להיות הרבה יותר בטוחים כשמי שמוביל את הסוגיה הוא נתניהו ולא יאיר לפיד".

עוד נשאל השר כהן אודות ההסכמות בין ארה"ב לאיראן לחילופי אסירים ולהפשרת מיליארדי דולרים עבור המשטר בטהרן. לדבריו "כל מה שקשור לסוגיה האיראנית מטריד אותנו. אנחנו עוקבים ומעבירים את המסרים באופן סמוי ובאופן גלוי כפי שעשה זאת ראש הממשלה. איראן היא המממנת מספר אחד של טרור וכספים אליה משמעותם היא כסף לארגוני טרור. בנוסף אנחנו מצפים לנסיגה בתכנית הגרעין ואנחנו מעבירים את המסרים הללו בדרכים השונות".

"ישראל היא מהיחידות ששולחות חילוץ לאנשיה בכל מקום בעולם"

סוגיה נוספת לה התייחס שר החוץ היא המבצע לחילוצם של היהודים והישראלים מאתיופיה הנתונה במלחמה קשה מזה זמן. שאלנו את השר כהן מה הייתה הנקודה בה הוחלט שאין מנוס מיציאה למבצע חילוץ שכזה, שהרי הסכנה באתיופיה קיימת מזה תקופה לא מבוטלת.

"אנחנו עוקבים אחרי ישראלים בעולם ומקבלים עידכונים על מקומות שיש בהם מתיחות ובוחנים אם יש שם ישראלים ויהודים. ביום ראשון שבעבר, לאחר דיון פנימי במשרד החוץ, קיבלתי טלפון שיש לנו תכנית מגירה לחילוץ יהודים וישראלים במידה ויש סכנה, ואכן זה המצב באתיופיה לפי הערכה שהגענו אליה. עדכנתי את ראש הממשלה והצטרפו לפורום גורמי מודיעין, מל"ל ועוד. קיבלתי עשרות ווטסאפים ממשפחות מודאגות. לא יכולתי להגיב להם אבל ביום חמישי האחרון בשיתוף פעולה מודיעיני דיפלומטי פתחנו מסדרון לחילוץ כמאתיים יהודים וישראלים. שלחנו ארבעה מטוסים, וכל אחד יכול להרגיש גאווה ישראלית על כך שישראל היא מהיחידות ששולחות חילוץ לאנשיה מכל מקום בעולם".

ההחלטה התקבלה לנוכח המציאות הקשה כאשר "ההנחיה הייתה לא לצאת מהבתים והמלונות. עקבנו וראינו שלחלק מהאנשים המזון אוזל, ואנחנו בסיטואציה שבה אנחנו צריכים לפעול ונערכנו לפעולה מבצעית של חילוץ ויחד עם ממשלת אתיופיה יצרנו את מסדרון החילות עד לגונדר ומשם לאדיס אבבה".

ועם זאת נשמעת תלונתם של עולי אתיופיה שמפגינים וטוענים שיקיריהם נותרו שם ונתונים גם הם בסכנת חיים של ממש. על כך משיב השר כהן ומציין כי "מי שמרכזים את הנושא במשרד הקליטה הם שבוחנים כמה זכאי שבות יש שם שהיא סוגיה חשובה אבל היא לא קשורה למבצע החילוץ".

עוד התייחס שר החוץ לפגישות שקיים במולדובה סביב ההיערכות להגעת חסידים ומתפללים לאומן בראש השנה, ואת זאת הם צפויים לעשות דרך מולדובה. "שמי אוקראינה סגורים למטוסים ולכן הדרך הקצרה ביותר היא דרך מולדובה. אפשר גם דרך פולין ומקומות אחרים. להערכתנו יהיו כמה עשרות אלפי חסידים שיגיעו השנה לאומן", אומר השר ומדגיש כי "יש אזהרת מסע להגעה לאוקראינה, חרף זאת אני מעריך שיגיעו כמה עשרות אלפי יהודים ואנחנו רוצים להקל עליהם דרך מולדובה שמדי יום נכנסים בשעריה 7000 תיירים וכעת צפויים להתווסף עוד עשרת אלפים בכל יום על פני שלושה ימים, והמטרה שלנו היא להקל עליהם את הכניסה ולהקל על מולדובה את הקליטה שלהם".

האם התנהלות זו תואמת קיומה של אזהרת מסע? "אזהרת המסע קיימת כבר מהשנה שעברה. חרף זאת הגיעו יותר משלושים אלף. האזהרה לא מונעת כניסה, ולכן לפחות אנחנו רוצים להבטיח שיהיה פחות כאוס".