השופט עוזי פוגלמן
השופט עוזי פוגלמןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ החל לדון הבוקר (רביעי) בעתירה שהוגשה נגד אפליית להט"ב בחוק האימוץ הקובע כי רק גבר ואישה נשואים יכולים לאמץ ילדים.

המשנה לנשיאה עוזי פולגמן ציין בדיון כי עמדת בית המשפט היא לאפשר אימוץ על ידי בני זוג חד-מיניים באמצעות פרשנות משפטית ולא להמתין עד שהכנסת תשנה את החוק. "לא ניתן להימנע מהכרעה פרשנית", אמר.

עו"ד רן רוזנברג הציג בדיון את עמדת היועמ"שית: "אנחנו סבורים שיש עוגן לשוני בהגדרה היום - כי רק 'איש ואשתו יחד' רשאים לאמץ, לאפשר גם לזוגות גאים אימוץ. הדגש הוא על היציבות של התא המשפחתי ולא רק על צורתו ומאפייניו זו הסיבה ששם המחוקק את המילה 'ביחד' בלשון החוק. העותרים מבקשים פרשנות תכליתית של עקרונות לפגיעה בזכות לשוויון ולהורות. אנחנו סבורים שחוק האימוץ זה עקרון טובת הילד, לכן השאלה בו, ולא בזכות ההורים המאמצים. אך בסוף הפרשנות שלנו תתכנס לאותו מקום שתאפשר אימוץ גם לזוגות גאים וליחידנים".

פוגלמן הגיב: "כבר היינו בסרט הזה. אנחנו נמצאים בסיבוב השני, אחרי פרק זמן מאוד ארוך. אני מניח שההסכמה שלכם להכרעה פרשנית נובעת בין היתר גם מהעובדה שההליכים מתמשכים ופתרון אין".

יו"ר האגודה למען הלהט"ב הילה פאר אמרה כי "זהו מאבק על ערכי השוויון מול הלהט"בופוביה והחושך. אנחנו מתרגשים מכך שבג"ץ נעתר לדון ולתקן את האפליה, ומצפים לפסק דין היסטורי שישפיע על החיים שלנו והזכויות שמנסים למנוע מאיתנו ומהמשפחות שלנו".

היועמש"ית העבירה בשבוע שעבר לבג"ץ את תגובת המדינה לעתירה הטוענת לאפליית זוגות להט"בים בכל הקשור לתחום האימוץ.

לדבריה, שר המשפטים יריב לוין מעריך כי אין היתכנות חקיקתית בנושא וכי שר הרווחה יעקב מרגי מתנגד לשינוי החקיקה.

"שר המשפטים סבור ומעריך שבנסיבות הקיימות, אין היתכנות פוליטית בתקופה הקרובה לקידום חקיקה ממשלתית בנושא. כמו כן, נעדכן כי שר הרווחה הודיע כי הוא מתנגד לתיקון החוק כפי שהוצע", כתבה.

"בנסיבות אלו, ונוכח העובדה כי בעת הנוכחית אין היתכנות פוליטית לתיקון חוק האימוץ, עמדת היועצת המשפטית לממשלה היא כי דרך המלך להסדרת הסוגיה בחקיקה נותרה בעינה וכי בסוגיה עקרונית ורגישה מעין זו, הטומנת בחובה שאלות חברתיות וערכיות מורכבות, גם עתה ראוי להמתין שהמחוקק יידרש לדברים".

היועצת הוסיפה: "בנסיבות אלו, וככל שבית המשפט ימצא שלא ניתן בעת הזו להמתין להבשלת ההליך החקיקתי, וכי בשלה העת להידרש לסוגיה הפרשנית בעת הנוכחית, הרי שלעמדת היועצת המשפטית לממשלה, ועל אף שמדובר במהלך מורכב שאינו חף מקשיים, קיים עוגן משפטי אפשרי לפרשנות מרחיבה של סעיף 3 לחוק האימוץ".

"עוגן משפטי זה יוכל לאפשר גם אימוץ של בני זוג מאותו המין כזוג, וזאת בהמשך לפרשנות שננקטה בשנת 2008 שאפשרה אימוץ של בני זוג מאותו המין כיחידים, ובהמשך לפרשנות שניתנה לסעיף בשנת 2017 ככזו המאפשרת אימוץ על ידי ידועים בציבור".

בתשובת השר מרגי צויין כי הוא "מתנגד לכל פרשנות שמאפשרת מסירת ילדים לאימוץ אצל זוגות חד מיניים וזאת מטעמים של טובת הילד".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף: "אמירה חשוכה ומכאיבה של שר הרווחה מרגי. הורות טובה לא קשורה בנטייה מינית. משפחה היא משפחה ואהבה היא אהבה".