קובי שבתאי
קובי שבתאיצילום: Gideon Markowicz/Flash90

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי טוען בסיכומים שהגיש לוועדת החקירה לאסון מירון כי הפניית האצבע המאשימה כלפי המשטרה מוטעית, כך דווח בכאן חדשות.

על פי הדיווח המפכ"ל השיב למכתב האזהרה שהוגש לו בידי הוועדה וכתב: "זו תהיה עצימת עיניים מובהקת לו יושם הדגש על האופן בו פעלה המשטרה, בהתעלם מהמציאות הפוליטית והחברתית, בה מדינת ישראל משכה ידיה במופגן מהר מירון".

הוא הוסיף כי "במשך שנים היה נוח לממשלות ישראל לא להתעמת עם מגזר רב כוח והשפעה בממשלה - כאשר היה ניסיון בתקופה קצרה שבה נציגי המגזר החרדי לא היה חברים בממשלה, הוא סוכל לאחר מכן. יכולתה של הוועדה לנתח סוגיה זו מוגבלת, ואין ספק כי סוגיה זו "לא נוחה" במציאות הפוליטית".

שבתאי טען כי ההתמקדות באירוע עצמו ולא המציאות שאפשרה אותו, מייחסת אחריות למי שפעלו למנוע את האסון ומתעלמת ממי "שבמשך שנים לא עשו דבר, וחמור מכך - סיכלו ניסיונות לעשות דבר. הוועדה מוצאת עצמה 'נשאבת' בעל כורחה למכניזם של האירוע הטראומטי, ואגב כך עלולה להחמיץ את מחולליו ושורשיו היסודיים".

מטעמו של שבתאי נמסר כי "ההתייחסות לא היתה לממשלה מסוימת או לאירוע מסוים. הצבעתי בסיכומיי בפני הוועדה על הכשל המדינתי המתמשך בטיפול בהסדרת תשתיות הר מירון, ובעובדה שהמשטרה פעלה כמיטב יכולתה לאורך שנים במציאות נתונה ומורכבת. אני סבור כי יש לזהות ולטפל בגורמי השורש שהובילו למציאות זו, וזאת כדי להבטיח שאסון נוסף לא יתרחש, לא במירון ולא באירועים המוניים אחרים".