איציק סעידיאן
איציק סעידיאןצילום: אבשלום שושני פלאש 90

איציק סעידיאן, שניצל בעבר ממקרה בו הצית את עצמו במחאה מול משרד הביטחון, שיתף בריאיון הבוקר (חמישי) לגלי צה"ל על תחושותיו ימים אחרי מותו של בר כלף שהצית את עצמו מפני שלא הוכר על ידי משרד הביטחון כהלום קרב.

"יש כמעט קרוב ל-800 אנשים שהתאבדו במהלך השנים בעקבות הצבא. זה דבר שהוא גדול ממני בהבנה", אמר.

כשנאמר לו שהוא סמל, השיב: "אני לא סמל אני בן אדם. יש פה בן אדם, אני לא סמל נשמה. אנשים מקשיבים למה שאני אומר, מאמינים שאני אמיתי".

"אני חושב שהעניין של שלושת הכ"פים (כח, כסף וכבוד) הוא שחקן מאוד חזק בזירה שלנו", אמר. "מעבר לכל מה שנהיה בעולם".

"אני חושב שהמדינה כמדינה צריכה ללמוד לטפל באנשים. לא רק לזרוק אותם לקופת חולים. הנפש של כל בן אדם מורכבת ובסוף כולם נוגעים בפצעים לוקח להם זמן. אם אנחנו ביחד, אנחנו יכולים מה שנקרא לעבור את הדרך הזאת בקלות".

בנוסף, סעידיאן אמר כי הוא ממשיך להתמודד עם קושי: "אנשים חושבים שהיום אני יותר חזק, אבל אני מתמודד עם אותם קשיים, בדידות וטראומה".

לפני שבוע וחצי הצית את עצמו בר כלף, חייל צה"ל לשעבר, ובהמשך נקבע מותו בבית החולים.

כוכבה, אימו של בר הפנתה אצבע מאשימה למשרד הביטחון. "אי אפשר לקחת נערים בני 18 לשלוש שנים ואחרי זה הם צריכים להתמודד עם החיים ולחשוב שכלום לא יקרה", אמרה. "הוא לא עבר תהליך ארוך, קראו את התיק רפואי וזהו, זלזלו בו".

בהמשך שחזרה את היום בו נמסר לה שבקשת בנה להכרה כפוסט טראומטי נדחתה: "הייתי בשוק. התקשרתי אחרי הדחייה ואמרתי בתמימות שאני רוצה רפואה לבן שלי, אי אפשר לנפנף אותו. אני רואה בקבוצה של ההורים שרק הם עושים את העבודה. מקשרים בין פוסט טראומה למחלות, הבן שלי לא היה חולה הוא ילד חזק".

"שנינו הרגשנו אבודים בכל מערכות, הביטחון הרווחה והעמותות שניסו לעזור. אני מרגישה אבודה בעולם הזה. לא חשבתי שיכול לקרות דבר כזה, לא חשבתי שהוא יפגע בעצמו. בר הוא מלח הארץ".

עוד סיפרה: "אנשים שפגשו אותו בדרך וליוו אותו חשפו שאלו דברים שקרו בצבא, גם אני חשבתי האמת, אבל אני לא רציתי לראות. בערך ארבע שנים אחרי הצבא הוא חזר מהים נסער, התעצבן וקיבל התקפי זעם. היה איזשהו טריגר. הוא בן אדם שרוצה להמשיך הלאה, הוא לא כזה שירצה להתמסכן".

בהמשך אמרה כי בנה לא אמר שייפגע בעצמו: "הוא היה מיואש ולא הצליח לקבל עזרה. הוא הגיש בקשה למשרד הביטחון להכרה. הלכנו לשיקום ולפסיכיאטר והוא אמר שהחברה שהתעמתו עם אוכלוסייה אזרחית נפגעו. הוא רשם שיש לו חרדות אבל אמר את זה לי. הוא היה צריך לחקור יותר מה קרה לבר, הוא לא היה חולה".

במשרד הביטחון אמרו כי "מבדיקה ראשונית עולה כי האיש שירת בצה"ל בשנים 2008-2011. פנייתו להכרה בו כנכה צה"ל נבחנה לעומק ונדחתה לאחר שאובחן כסובל ממחלת נפש, שאינה פוסט טראומה ואינה קשורה לשירותו הצבאי".

"יצוין כי הרופאים שבדקו אותו וטיפלו בו במהלך השנה וחצי האחרונות לא איבחנו פוסט טראומה. משרד הביטחון עמד בקשר רציף עם משפחתו לאורך בירור הבקשה ומייחל לשלומו ובריאותו", נמסר.