הרב אוהד קרקובר
הרב אוהד קרקוברבאדיבות המצלם

הרב אוהד קרקובר, רב היישוב כוכב השחר מתייחס להתפתחויות בחקירת העצורים בתקרית בבורקא וקורא שלא להיגרר לחילולי שבת במקרים דומים.

"בהקלה גדולה קיבלנו את התפוגגות העלילה כנגד רועי הצאן שהגנו על עצמם מפני הלינץ' של תושבי בורקא", אומר הרב קרקובר. לדבריו, "כל כך כואב היה לראות את המהירות של חריצת הדין ללא בירור וללא משפט והקלות הבלתי נסבלת של קבלת הטענה שהצעירים היקרים הללו הלכו בכוונה תחילה על מנת לרצוח, חלילה".

"התגובות סביב האירוע הזכירו ימים אפלים שהעם שלנו בוודאי רוצה לשכוח. נקווה שכל הגורמים השותפים בדבר ילמדו את הלקח ולהבא לא ימהרו לחרוץ דין. הגיע הזמן שנתרפא מהמחלה הנוראה של שנאת חינם שכל כך מרעילה את הקיום המשותף שלנו כאן בארץ ישראל".

יחד עם זאת מבקש הרב קרקובר להעיר מספר הערות לצעירים שהיו שותפים באירוע: "אם נקלעתם למצב של סכנה את הטלפון הראשון תעשו לצבא. עם כל הכבוד לחברים רק לצבא יש את היכולת האמיתית למנוע את הסכנה.

אם לא מתאים לכם לפנות לצבא צרו קשר עם קצין הביטחון של היישוב הסמוך. המחשבה שיש יכולת להחליף את הצבא וכביכול ליצור צבא לעצמנו היא מוטעית ומסוכנת וכמעט עלתה בחיי אדם".

הנקודה השנייה שאותה מדגיש הרב קרקובר היא סוגיית פיקוח נפש דוחה שבת. "פיקוח נפש דוחה שבת. אולם בתקופה האחרונה אני נפגש עם הרחבה מוגזמת של המושג פיקוח נפש. באירועים שונים נעשו לעניות דעתי חילולי שבת מיותרים וממילא אסורים.

כל הזכות שלנו על הארץ היא רק מכח התורה הקדושה ורק בהקפדה על שמירת מצוותיה נצליח. אז בבקשה, אל תסתמכו על היתרים מפוקפקים שמועברים מאחד לשני, עשו לכם רב שיהיה מעורה בפרטים וקבלו ממנו הדרכה כיצד לנהוג במצבים השונים. באהבה והערכה גדולה על פועלכם לשמירה על אדמות ארץ ישראל", מסכם הרב.

מצטרפים למאבק ותומכים בפעילות ארגון 'חוננו'