שר החוץ אלי כהן
שר החוץ אלי כהןצילום: נעמה שטרן

גורם מדיני מגיב הבוקר (שני) לסערה שהתעוררה לאחר פרסום הפגישה שהתקיימה ברומא בין שר החוץ אלי כהן לשרת החוץ של לוב נג'לאא אל-מנקוש.

לדברי הגורם סוכם עוד לפני קיום הפגישה כי היא תפורסם ובעקבות פנייה של כתבים הוחלט לפרסם את הדבר.

"היה ברור שהדבר עומד להתפרסם כי עיתונאים גילו על כך. הקשר בין ישראל ולוב הוא אינטרס של הממשל הלובי שמאוד רוצה לקבל לגיטמציה בסיוע ישראל מצד ארה"ב ומדינות המערב", ציין הגורם.

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה הלאומית הזמנית של לוב, עבד אל-חמיד דבייבה, כי שרת החוץ נג'לא אלמנקוש הושעתה מתפקידה בעקבות פגישתה עם כהן.

משרד החוץ הלובי פרסם הבהרה ובה טען כי הפגישה בין שרה לשר כהן הייתה "לא רשמית ובלתי מתוכננת", והתקיימה במסגרת פגישה רחבה יותר של השרה עם שר החוץ האיטלקי ברומא.

שרת החוץ הלובית עזבה את המדינה במטוס פרטי לטורקיה, זאת לאחר שמנגנון ביטחון הפנים בלוב הוציא לה צו עיכוב יציאה מהמדינה עד שתתייצב לחקירה. ברחבי לוב נערכו הלילה הפגנות המוניות נגד הפגישה בין שרי החוץ.

אמש פורסם כי שר החוץ אלי כהן נפגש בשבוע שעבר ברומא עם שרת החוץ של לוב, המייצגת את ממשלת ההסכמה בלוב.

בפגישה דנו השרים בקשרים ההיסטוריים בין העמים, המורשת של יהודי לוב ובאפשרות לשיתוף פעולה בין המדינות וסיוע ישראלי בנושאים הומניטריים, חקלאות וניהול מים.

השרה אלמנקוש התחילה לפעול בזירה הפוליטית הלובית לאחר הדחת הנשיא קדאפי בשנת 2011 ומכהנת כשרת חוץ בממשלת טריפולי תחת הנהגתו של ראש הממשלה אלחמיד דביבה מאז הקמתה במרץ 2021. היא האישה הראשונה המכהנת בתפקיד.

"הפגישה ההיסטורית עם שרת החוץ של לוב היא צעד ראשון בקשר בין המדינות. גודלה ומיקומה האסטרטגי של לוב מעניקים לקשרים איתה חשיבות עצומה ופוטנציאל עצום עבור מדינת ישראל", הדגיש השר אלי כהן.

"דיברתי עם שרת החוץ על הפוטנציאל הרב לשתי המדינות מהיחסים בינהן, וכן את החשיבות לשימור מורשת יהדות לוב הכולל שיפוץ בתי כנסת ובתי קברות יהודים במדינה", הוסיף.

"אני מודה לשר החוץ האיטלקי, אנטוניו טאיאני, על אירוח הפגישה ההסטורית ברומא. אנחנו פועלים מול שורה של מדינות במזרח התיכון, באפריקה ובאסיה במטרה להרחיב את מעגל השלום והנורמליזציה של ישראל", סיכם השר כהן.

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ הגיב לדיווח על השעיית השרה הלובית ותקף את הממשלה. "יחסי החוץ של מדינת ישראל הם עניין רגיש ורציני, בטח כשמדובר ביחסים עם מדינות ערביות ובוודאי כאלה שאין לנו איתן יחסים רשמיים".

"כשעושים הכל בשביל יחסי ציבור וכותרות, עם אפס אחריות וחשיבה קדימה - זה מה שקורה. ביחסי החוץ או בביטחון, בכלכלה או בחינוך. ממשלת נתניהו היא ממשלה רשלנית וכושלת שחייבת לסיים את ימיה", דברי גנץ.

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הוסיף: "ניהול מדיניות חוץ של מדינה כמו ישראל הוא אירוע מורכב ולעתים נפיץ שצריך לנהל בזהירות ובחוכמה. זה מה שקורה כשממנים אדם בלי שום רקע בתחום, לשר חוץ".

"האירוע מול שרת החוץ הלובית הוא חובבני, חסר אחריות, וכשל חמור בשיקול דעת. זה בוקר של חרפה לאומית וסיכון חיי אדם בשביל כותרת", טען לפיד.

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ מרב מיכאלי הגיבה: "השר אלי כהן צריך להניח את המפתחות ולהתפטר. הנזק שעשה הוא חסר תקדים. פרסום נמהר אחד הרס את החיים לשרה הלובית שנאלצה לברוח לטורקיה ויצר נזק בינלאומי לישראל. אף גורם בינלאומי דיסקרטי רציני לא ירצה להיפגש עם שר חוץ שכל מטרתו היא יצירת הון פוליטי ולייקים בטוויטר. מדיניות הליכודיאדה מחלחלת למדיניות יחסי החוץ של המדינה ופוגעת בהם אנושות".