עו"ד עמית אייסמן
עו"ד עמית אייסמןצילום: דוברות לשכת עורכי הדין חיפה

פרקליט המדינה עמית אייסמן החליט שלא לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו למרות היעלמות של מתנות, חלקן יקרות ערך, במהלך כהונותיו הקודמות, שאותן קיבל מתוקף תפקידו. כך פורסם הבוקר ברשת ב'.

בין המתנות שקיבל נתניהו ונעלמו - מתנות מנשיא ארה"ב, מנשיא רוסיה, מקנצלרית גרמניה, מנשיא צרפת ומהאפיפיור.

אייסמן מסביר בהחלטתו כי "העובדה שלא אותרו מתנות לאחר שנעשה בהן שימוש לתצוגה, אין בה כשלעצמה כדי ללמד בהכרח על חשד לכך שנעברה עבירה פלילית, וממילא התשתית הראייתית הקיימת נכון לעת הזו אינה מקימה חשד סביר המצדיק פתיחה בבדיקה או בחקירה פלילית, ותוחלת החקירה נמוכה".

הוא מוסיף כי מדובר במתנות שהתקבלו במועדים שונים לאורך 12 שנות כהונתו של נתניהו ושהוצגו, על פניו, במתקנים רשמיים של המדינה.

"ישנה סבירות לא מבוטלת, ובוודאי שלא ניתן יהיה לשלול אפשרות, כי מתנות שלא הוחזרו נשברו או אבדו, לרבות בעת אריזת ואחסון החפצים בלשכת ראש הממשלה בירושלים, נוכח שיפוצים שנערכו בלשכה בתקופה הרלוונטית ובאריזת החפצים במעון ראש הממשלה בבלפור עם סיום הכהונה. כן נשקלו העובדה שלכאורה המתנות היו נגישות לגורמים שונים שפקדו את המתקנים בהם הוצגו והיעדר תיעוד ראוי ובקרה שוטפת אחר מקום הימצאותן של המתנות, עובדות המקשות על גיבוש חשד סביר כנגד מאן דהוא ויש להן השלכה ממשית על התוחלת הנמוכה ממילא של בירור במישור הפלילי", קובע אייסמן.

עם זאת, במשרד המשפטים אומרים כי היעלמות אותן מתנות, שהן קניין המדינה על פי חוק ואושרו לתצוגה, היא מטרידה ומבטאת כשל בהיבטי השמירה על קניין המדינה.