בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Chaim Goldberg/Flash90

מצגת של משרד האוצר חושפת פרטים ראשונים על מנגנוני הפיקוח ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' והממשלה רוצים להקים כדי למנוע זליגה של כספים שיועדו למגזר הערבי, ומתברר שהפיקוח יפעל על התקציבים לכלל הרשויות המקומיות - כולל היהודיות.

בעיתון "ישראל היום" דווח כי על פי המצגת, המשטרה, השב"כ ומשרד הפנים יגבשו מדרג של הרשויות כך שהן יתחלקו על פי תוכנית רמזור.

רשות אדומה תוגדר ככזו שבה מעורבים גורמי פשיעה רבים ותקבל מנגנון פיקוח הדוק; רשות צהובה עם פחות מעורבות של גורמי פשיעה תקבל פיקוח חלקי; ורשות ירוקה שנקייה ממעורבות של גורמי פשיעה תתנהל בפיקוח קל. הפיקוח יהיה גם על כספי הפיתוח לרשויות - כמו כספים לתשתיות ותוכנית חומש, וגם על התקציב השוטף.

בשלב הראשון, השב"כ, המשטרה, רשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון, משרד הפנים ומשרד המשפטים יגבשו תמונת מודיעין לסיווג של הרשויות לפי הרמזור. כמו כן, הם יגבשו תמונת מודיעין על קבלנים ועל ספקים שייכנסו לרשימה שחורה, שלפיה הם לא יוכלו לגשת למכרזים בכלל בשירות המדינה וגם ברשויות.

ברשויות אדומות יהיה גורם ממשלתי שישלוט בוועדת המכרזים והתקציבים של הרשות, ויהיה חשבון בנק ייעודי ועצמאי לתקציבים של הרשויות. למעשה, מדובר בהשתלטות של ממש על המכרזים של הרשות על ידי גורם ממשלתי.

ברשויות הצהובות יהיה חשבון בנק ייעודי עם שני מורשי חתימה (אחד מהם מטעם האוצר), ובתחומים שחוששים לגביהם, כמו פינוי אשפה, הסעות ושירותים נוספים, התקציב יעבור רק דרך המנגנונים מחוץ לרשות המקומית.

ברשות ירוקה יהיו מנגנונים קלים שיחולו גם על הרשויות הצהובות והאדומות, שהם למעשה העברת כספים באמצעות העברה בנקאית או מסלקה, ללא צ'קים ומזומן, עם חשבוניות דיגיטליות ומכרזים שקופים.

האתגר המרכזי הוא למעשה גיבוש תמונת המודיעין. המשטרה צריכה לאפשר לממשלה ולאוצר להשתמש במידע בלי שיפגעו בחקירות ויחשפו מידע. אתגר נוסף הוא היכולת של משרד המשפטים להשתמש במידע הזה כדי לצבוע רשויות לפי הרמזור, ולפסול ספקים מלגשת למכרזים. האתגר הוא לתרגם את תמונת המודיעין לראיות קבילות מבחינה משפטית, שכן יש פה פגיעה בזכויות של הקבלנים.

במשרד המשפטים עדיין שוקלים אם צריך חקיקה ייעודית. הכיוון הוא שהמהלך ייעשה בצורה של סיכול מנהלי, כך שהקבלנים לא יוענשו אלא מועמדותם למכרזים תסוכל על בסיס מידע מודיעיני.