ד"ר זאב דגני
ד"ר זאב דגניצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

מנהל הגימנסיה הרצליה זאב דגני הודיע על התפטרותו מתפקידו בעקבות ביטול אירוע של הצהרת בני נוער על סירוב להתגייס לצה"ל ופגישה של פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני שהיה אמור להתקיים במוסד הבוקר (ראשון).

משרד החינוך איים על דגני והבהיר כי קיום האירוע עלול לגרור שלילת הכרה ותקציבים. במכתב ששלח מ"מ מנכ"ל המשרד מאיר שמעוני למנהל המתפטר הוא המליץ "לשקול מחדש את קיום האירוע בכתלי המוסד החינוכי וכן את אופן קיום האירוע כך שיעמוד בהוראת הדין".

לדבריו, "אי-שמירה על הדין וההנחיות עשויה להביא לנקיטת צעדים שונים לרבות שלילת הכרה ותקצוב של מוסד החינוך ושלילת אישור העסקה".

בעקבות האיום, הוועד המנהל של הגימנסיה העברית קיים ישיבה ובסיומה החליט שלא לקיים את האירוע.

מארגני האירוע שבוטל בגמנסיה הרצליה מסרו, "הוועד המנהל של הגימנסיה התקפל בפני המתקפה האנטי-דמוקרטית, שמנסה להשתיק את הקול שלנו - בני ובנות נוער. אנחנו לא נעצור ונקיים את האירוע מחר - בין אם בתוך בית הספר או מחוצה לו. לא ישתיקו את המחאה שלנו. אנחנו מודים למנהל בית הספר זאב דגני שעומד לצדנו בלי להיכנע".

שי גליק מנכ"ל בצלמו שהוביל את המאבק במנהל שנים רבות מסר: "טוב מאוחר מלעולם! מקומו של מר דגני בניהול בית ספר ברמאללה לא בישראל. מר דגני ששנים רבות הלעיט את תלמידיו בתכני השמאל הקיצוני וסרב להשמיע את כל הצדדים. מר דגני שמצפצף על החוק ומעודד סרבנות מר דגני שמצפצף על הוראות משרד החינוך איננו ראוי לנהל או לחנך ואפילו להיות שרת בבית ספר. אנחנו בטוחים שכת יכנס מנהל חדש לגימנסיה שיתחשב בתלמידים והוריהם יזמין אנשים מכל הצדדים ולא ייתן במה לתומכי טרור מחבלים וסרבנים. נמשיך ונעקוב עד שהוא אכן באמת ילך הביתה ונדאג שהנזק העצום שהוא עשה יתוקן".

מתן פלג יו"ר תנועת אם תרצו, הגיב "ניצחון לשפיות, ניצחון לציונות! כל הכבוד לוועד המנהל שהציב כרטיס אדום למנהל דגני והבהיר שסרבנות לא תתקבל בבית ספרם. אנו מודים לכל האזרחים שהביעו את כעסם המוצדק ודרשו לבטל את האירוע המביש. עדיין נותרו ערכים בחברה הישראלית, בוודאי שנותרו! סרבנות היא קו אדום, אנחנו גאים לשרת בצה"ל שלנו!"